oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Prodejce otráveného alkoholu neuspěl s dovoláním, dostal 4 roky

publikováno: 06.12.2018

Nejvyšší soud odmítl dovolání Daniela Rafaje, prodejce otráveného alkoholu. Jako jeden z aktérů takzvané metanolové kauzy, která vypukla v září 2012, dostal za ohrožování zdraví čtyřletý trest vězení. Soud rozhodl před časem v neveřejném zasedání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi.

Muž ze Zádveřic-Rakové na Zlínsku podle obžaloby mezi lety 2010 až 2012 odebíral nelegální ovocný destilát a vysokoprocentní líh, který dále zpracovával a prodával. Ke konzumentům tak dostal i otrávenou směs s metylalkoholem. Podle obžaloby způsobil několika lidem újmu na zdraví. Dva oslepli. Rafaj u zlínského soudu svého činu litoval.

V dovolání k Nejvyššímu soudu obhajoba zpochybňovala závěry, že Rafaj jednal v nepřímém úmyslu a že věděl o rizicích prodeje nelegálního alkoholu. Muž tvrdil, že alkohol odebíral dlouhodobě, sám jej pil a neměl důvod předpokládat, že najednou bude něco v nepořádku. Odběratele prý poškodit nechtěl.

Podle pravomocného rozsudku potvrzeného Nejvyššímu soudem sice Rafaj nevěděl o metanolu v otrávené směsi, musel ale tušit, že jeho počínání má zdravotní rizika. "Obviněný pokoutně nakupoval alkohol (líh a destilát), byl si vědom nelegálnosti těchto obchodů, ale nijak neověřil nezávadnost alkoholu, který přitom nakupoval od osob, které ani blíže neznal," stojí v rozhodnutí. Rafaj by teoreticky ještě mohl podat ústavní stížnost.

V metanolové kauze celkem zemřelo asi 50 lidí, další připravil alkohol o zdraví. Justice se případem zabývala v mnoha procesech. Míchači směsi Rudolf Fian a Tomáš Křepela byli už dříve odsouzeni na doživotí, hlavní distributor Jiří Vacula přijal patnáctiletý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.


(ČTK)