oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Příběhy tisíce a jednoho věřitele

autor: JUDr. Michal Žižlavský, člen představenstva ČAK, člen Legislativní rady vlády ČR
publikováno: 18.07.2017

Máme nové evropské nařízení o insolven­ci a připravuje se směrnice o preventivních rámcích pro řešení platební neschopnosti firem. Insolvenční zákon zavedl s účinností od 1. července 2017 negativní domněnku úpadku. Nové předpisy vycházejí z koncepce, podle které nemá insolvenční právo jen trestat podnikatele za neúspěch v podnikání, ale má jim nabízet druhou šanci. To je zásadní změna.

Firemní insolvence se nacházejí na pomezí práva a ekonomie. Standardně se řeší cestou insolvenčního řízení, tedy soudního procesu. Logicky je zde nezastupitelná role advokátů. Běžný soudní spor má dvě strany. Korporátní insolvenční řízení mívá až stovky účastníků s různými zájmy. Je to jako šachová partie, ve které má každý hráč jinou sílu. Někdo je pěšák, protože drží malou pohledávku, jiný má sílu věže, protože hraje s největší zajištěnou pohledávkou. Klíčový dodavatel táhne koněm, a taky jsou zde zaměstnanci, kteří když přestanou pracovat, dostane firma šach mat. Je to složitá hra, ve které zpravidla neexistuje jediné správné řešení. Někdy jde o souboj vizí, jak to můžeme právě sledovat v přímém přenosu v kauze OKD.

Toto monotematické číslo Bulletinu přibližuje některé novinky v oblasti insolvence a restrukturalizace korporací a mapuje problémy současné praxe. Jsem rád, že mé pozvání přijali významní odborníci. Máte možnost seznámit se s jejich příspěvky.

Firemní insolvence, to jsou příběhy tisíce a jednoho věřitele. My advokáti můžeme přispět k tomu, aby to nebyly jen příběhy obyčejného šílenství. Budu rád, když tato malá antologie prohloubí váš zájem o problematiku insolvence a restrukturalizace korporací.   

JUDr. Michal Žižlavský, člen představenstva ČAK, člen Legislativní rady vlády ČR