oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Poslankyně Válková neporušila ochranu soukromí nezletilé

publikováno: 16.05.2018

Předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů považuje za nezbytné bezodkladně reagovat na nepřesné informace uvedené v článku serveru Novinky.cz z 15. května 2018, který vyznívá tak, že Úřad dal podnět Poslanecké sněmovně, aby projednávala podezření z přestupku proti zákonu o ochraně osobních údajů, jehož se měla dopustit poslankyně Helena Válková.

Taková interpretace je však chybná. Úřad pro ochranu osobních údajů obdržel podnět od advokátky otce nezletilé JUDr. Marečkové. Vzhledem k tomu, že v podnětu byla jmenována poslankyně Helena Válková, postoupil příslušný odbor Úřadu tento podnět Poslanecké sněmovně. Není tedy pravda, že by Úřad pro ochranu osobních údajů dal Poslanecké sněmovně podnět k zahájení disciplinárního řízení s poslankyní, jak se uvádí v níže uvedeném článku. https://www.novinky.cz/domaci/471996-exministryni-valkovou-zenou-pred-disciplinarku-pri-kritice-uradu-mela-pouzit-data-ditete.html

Tento významový posun chybně interpretuje postoupení podnětu zaslaného Úřadu jako vyhodnocení Úřadu, že se pravděpodobně jedná o přestupek dle zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů.

K samotnému podnětu advokátky JUDr. Marečkové lze uvést, že se pravděpodobně nejde o porušení zákona o ochraně osobních údajů, neboť nejde o zpracování osobních údajů, takže k řešení uvedeného podnětu není Úřad ani věcně příslušný.


Zdroj: Úřad pro ochranu osobních údajů.