oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Poslanci navrhli omezit úhradu dluhů nuceným prodejem nemovitostí

publikováno: 17.12.2014

Ve Sněmovně je další návrh na omezení exekucí. Skupina poslanců chce novelou občanského soudního řádu u pohledávek do 50 000 korun zakázat až na výjimky jejich úhradu nuceným prodejem nemovitosti, v níž má dlužník bydliště. K vyrovnání dluhu by také nesmělo sloužit penzijní připojištění. Předloha by přinesla i změny dohledu nad exekutory.

Prodej nemovitosti by mohli exekutoři podle novely podepsané devíti desítkami poslanců v čele s předsedou ústavně-právního výboru Jeronýmem Tejcem nařídit jen kvůli pohledávkám na výživném a náhradě újmy na zdraví nebo újmy způsobené úmyslnými trestnými činy. S přivolením soudu by byl prodej reality možný s jistým omezením v případech, kdy dlužník čelí více exekucím, přičemž dluhy by padesátitisícovou hranici v součtu převyšovaly. 

Předkladatelé říkají, že nařízení prodeje nemovitosti i kvůli poměrně nízké pohledávce je jedním z problému exekučního řízení. „Dochází tedy k tomu, že pro pohledávku, která dosahuje tisícikorunových hodnot, je blokován či dokonce prodán majetek, jehož hodnota je v řádech milionů,“ stojí v důvodové zprávě. 

V případě exekucí penzijního připojištění chtějí autoři vrátit stav před loňský rok. Tvrdí, že tento státem garantovaný systém spoření na stáří by měl být podporován a neměl by sloužit k úhradě pohledávek. Kontrolu exekuční činnosti by měly podle novely provádět vedle předsedů okresních soudů i předsedové krajských soudů. 

Předlohu nejprve projedná vláda a poté o ní rozhodne Parlament. Sněmovna v tomto volebním období dostala ohledně exekucí úpravy zabavování společného jmění manželů, návrh na zavedení územní příslušnosti exekutorů nebo předlohu, která zpřesňuje a rozšiřuje seznam nezabavitelných věcí. Jiná novela naopak uvádí, že exekutoři by mohli zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za studující děti do 26 let.

 

Zdroj: ČTK