oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Otevřená data veřejných rejstříků budou již brzy v plném provozu

publikováno: 26.03.2019

Ministerstvo spravedlnosti pokračuje v dalším zvyšování transparentnosti a k 1. dubnu 2019 zpřístupní otevřená data z veřejných rejstříků v plném rozsahu. Veřejné rejstříky byly vůbec jedním z prvních systémů v České republice a aktuální systém vyhledávání v nich usnadní řada kritérií. Další novinkou je, že výsledek vyhledání budou moci uživatelé exportovat do několika formátů. Ministerstvo bude otevřená data zveřejňovat postupně, a to v datových sadách podle roků.

V katalogu otevřených dat lze vyhledávat na základě řady kritérií. Například podle příslušného rejstříkového soudu, právní formy nebo období, přičemž toto poslední kritérium postupně zahrne data za období od roku 1900 až do současnosti. Požadovaná data lze exportovat ve formátu CSV a XML.

Otevřená data jsou informace a data zveřejněná na internetu, která jsou úplná, snadno dostupná, strojově čitelná. Otevřená data používají standardy s volně dostupnou specifikací, jsou zpřístupněna za jasně definovaných podmínek užití dat s minimem omezení a dostupná uživatelům s vynaložením minimálních nákladů. Míra otevřenosti dat je dána pětistupňovou škálou, přičemž nejnižší stupeň odpovídá nejuzavřenějším a nejvyšší stupeň nejotevřenějším informacím.

OpenData ISVR budou dostupná na stránce https://dataor.justice.cz/. Součástí je také podrobná uživatelská příručka. Ministerstvo si od tohoto kroku slibuje novější formy prezentace těchto dat, než jaké umožňoval dosavadní portál veřejných rejstříků.

 

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Foto: Pixabay