NS přijal rozhodnutí ve věci přípustnosti tzv. pravých souběhů
publikováno: 30.04.2018
Velký senát občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu se vyjádřil k platnosti a důsledkům smluvního ujednání, obsaženého ve smlouvě o výkonu funkce či souběžně uzavřené manažerské smlouvě, podle kterého se vztah mezi členem představenstva akciové společnosti a touto akciovou společností (jde-li o výkon činností spadajících do působnosti představenstva) „řídí“ zákoníkem práce.
V rozsudku ze dne 11. 4. 2018, sp. zn. 31 Cdo 4831/2017, Nejvyšší soud uzavřel, že takové ujednání je možné (přípustné), a nečiní smlouvu o výkonu funkce, popř. souběžně uzavřenou manažerskou smlouvu, bez dalšího neplatnou. Člen představenstva se však v důsledku tohoto ujednání nestává zaměstnancem akciové společnosti, a jeho vztah se společností se nestává vztahem pracovněprávním. I nadále jde o vztah obchodněprávní (s účinností od 1. 1. 2014 občanskoprávní), který se řídí obchodním zákoníkem (s účinností od 1. 1. 2014 občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích). Dále se rovněž tento vztah řídí, v důsledku uvedeného smluvního ujednání, těmi (v úvahu přicházejícími) ustanoveními zákoníku práce, jejichž použití nebrání pravidla upravující postavení člena představenstva a jeho vztah se společností, od kterých se nelze odchýlit.
Jelikož smlouva o výkonu funkce, popř. souběžně uzavřená manažerská smlouva nejsou pracovními smlouvami (ve smyslu zákoníku práce), ale civilněprávními smlouvami upravujícími vztah mezi společností a členem jejího představenstva, spory z nich vzniklé rozhodují v prvním stupni krajské soudy (a nikoliv soudy okresní).
Předmětné rozhodnutí je v anonymizované podobě dostupné zde.
Zdroj: Nejvyšší soud, Brno.