oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Novela NOZ

publikováno: 13.10.2014

Ministerstvo spravedlnosti navrhuje v novém občanském zákoníku zatím změnu jen 12 paragrafů. Původně chtělo výrazně větší novelizaci, ta ale měla řadu odpůrců. Změnit by se tak nyní měl například zákon týkající se zařízení pro okamžitou pomoc ohroženým dětem Klokánek.

„Jde především o oblasti, které mohou výrazně omezit, znepříjemnit či nevratně změnit život lidí, kterých se povinnosti, plynoucí z nového občanského zákoníku, přímo dotýkají,“ uvedl první náměstek ministryně spravedlnosti Robert Pelikán. Ministerstvo spravedlnosti chce přednostně řešit takové konfliktní situace plynoucí z nového občanského zákoníku, které nesnesou odkladu, není u nich nutné čekat na posouzení praxí či výklad soudu a jsou odpovědí na volání o pomoc od dotčených organizací, svazů a profesních komor. 

„Příkladem je stav, kdy dosavadní úprava bránila opětovnému svěřování dítěte do Klokánků, ačkoliv jde často o výchovné prostředí podstatně vhodnější, než v dětských domovech nebo problém předkupního práva u spoluvlastnického podílu, kdy podle stávající normy se do spoluvlastněného domku či bytu může nastěhovat zcela cizí člověk, aniž by to ostatní spoluvlastníci mohli ovlivnit. Rychlá novela by také měla řešit situace, kdy požadavek na plné moci ve formě notářské listiny neúnosně zatěžuje podnikatele (zejména v případě zahraničních společníků obchodních společností). Vyjasnit by se měly i případy tzv. patologicko-anatomických pitev, ověřujících lékařské diagnózy, neboť podle některých výkladů, například České lékařské komory, současná právní úprava vedení takových typů pitev může bránit,“ doplnil náměstek Pelikán. Ministerstvo spravedlnosti materiál v nejbližší době předá k mezirezortnímu připomínkovému řízení.    

 

Zdroj: www.justice.cz