oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Německo vytvoří fond na obranu domácích firem před čínskými investory

publikováno: 24.03.2019

Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státního fondu, který by chránil důležité domácí firmy před převzetím čínskými a dalšími zahraničními investory. Uvedla to agentura Reuters.

Ministr hospodářství Peter Altmaier navrhl vznik fondu v únoru v rámci nové průmyslové strategie zaměřené více na ochranu firem. Podle tří zdrojů vláda nyní pracuje na návrhu zákona, aby fond mohl být zřízen a mohl začít fungovat v příštím roce.

Základní myšlenka je taková, aby státní investiční fond spolupracoval se soukromým sektorem při nákupu firemních podílů s cílem odvrátit nevítaná převzetí. V minulosti se Německo zdráhalo definovat své státní zájmy, to se však podle vládních úředníků mění. Není možné vše nechat na tržních silách, a to znamená větší ochranu od státu.

V ideálním případě by fond měl koupit podíl spolu se soukromým investorem. Vláda nemá v plánu zasahovat do rozhodování o běžné denní činnosti podniku. Nejde o to, aby se stát stal podnikatelem.

Německo bylo dlouhou horlivým obhájcem volného trhu a po desetiletí němečtí politici navazují na tzv. ordoliberální principy poválečného ministra hospodářství Ludwiga Erharda. Ten tvrdil, že o vítězích a poražených by měl rozhodovat volný trh a stát by měl jen poskytnout rámec pro spravedlivou konkurenci. Nyní však musí Berlín odpovědět na státem řízenou přeměnu Číny od zákazníka ke konkurentovi a hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa, že zavede obchodní sankce a zvýší cla.

Změny v Německu také přicházejí v době, kdy Evropská unie jako celek znovu zvažuje průmyslovou strategii bloku a vztahy s Čínou kvůli rostoucím investicím čínských státních podniků do důležitých sektorů. Evropská komise vyzvala unii, aby podpořila její myšlenku omezení čínských firem a představitelé EU by měli o tomto bodě jednat tento týden na summitu v Bruselu.

Altmaier v únoru po představení průmyslové strategie Německa na příští desetiletí uvedl, že důležitými sektory jsou ocel a hliník, chemikálie, strojírenství, optika, auta, zdravotnické vybavení, zelené technologie, obrana, letectví a 3D tisk. Za společnosti, jejichž přežití považuje za rozhodující pro ekonomiku jako celek, označil Deutsche Bank, Thyssenkrupp, Siemens a velké německé automobilky. V rozhovoru s agenturou Reuters dodal, že jeho cílem je ochránit globální konkurenceschopnost německých průmyslových firem a jejich vedoucí postavení v technologii v příštích desetiletích.

Podle Světové organizace duševního vlastnictví (WIPO), která každoročně vydává Světové indikátory duševního vlastnictví, stojí Německo na prvním místě v počtu patentů na hlavu. Je příkladem země, která dbá na ochranu duševního vlastnictví. Tato praxe je inspirací pro české inovátory a právní zástupce českých firem.

 

Zdroj: ČTK, WIPO, Reuters

Foto: wikipedia.org