oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Nejvyšší soud přiznal chlapci 100 000 korun za zveřejnění fotky

publikováno: 19.08.2014

Televize Prima nedokázala v dlouhém soudním sporu obhájit zveřejnění neupravené fotografie třináctiletého chlapce, jednoho z vedlejších aktérů takzvané kuřimské kauzy. Nejvyšší soud potvrdil verdikt, který hochovi přiznal odškodnění 100 000 korun. Společnost FTV Prima v dovolání poukazovala na takzvanou zpravodajskou licenci, podle justice ale sledovala spíše skandalizační cíle.

Chlapcův otec pomáhal Barboře Škrlové, později odsouzené za podíl na krutém zacházení se dvěma jinými hochy, s útěkem do Norska. Dal jí synův pas, a tím také jeho identitu. Škrlová, tehdy dospělá žena, tak pobývala ve Skandinávii pod jménem třináctiletého hocha. Média později spolu s fotkou Škrlové zveřejnila i chlapcův snímek, což rodina pokládala za neoprávněný zásah do osobnostních práv.
Žaloba na ochranu osobnosti nejprve skončila neúspěchem, v roce 2012 však Nejvyšší soud nařídil případ znovu otevřít a odvolací Vrchní soud v Praze rozhodl ve prospěch chlapce. Zveřejnění fotky prý nebylo nezbytné a zájem na ochraně dítěte vysoce převyšoval informační zájmy veřejnosti.
Prima podala dovolání, podle kterého bylo zveřejnění fotky v souladu s principy zpravodajské licence. Veřejnost prý má právo dozvědět se o nebezpečí různých sekt, zároveň je prý důležité zapojit ji do pátrání po pachatelích trestné činnosti. Zveřejnění fotky navíc neprovázely žádné nactiutrhačné informace. Právní zástupce chlapce, dnes už zletilého mladíka, naopak připomněl, že pokud má nárok na ochranu mladistvý pachatel, musí jej mít i oběť.
NS ve výsledném usnesení připomněl, že podobizna člověka nesmí být ve zpravodajství použita v rozporu s jeho oprávněnými zájmy. Zveřejnění chlapcovy fotky prý nevedlo k pouhému informování společnosti, ale sledovalo také skandalizační cíl, a tudíž nemůže být zahrnuto pod zpravodajskou licenci. Nezletilí měli podle Nejvyššího soudu nárok na zvýšenou ochranu i před přijetím takzvaného náhubkového zákona z roku 2009. Nejvyšší soud rozhodl v červnu, nyní usnesení zveřejnil.
Takzvaná kuřimská kauza je patrně nejznámější případ brutálního zacházení s dětmi v Česku. Dva týraní chlapci žili se svou rozvedenou matkou. Podle rozsudku matka, její sestra a známí je od léta 2006 do května 2007 na různých místech zavírali do klecí, bili a jinak týrali.
Matce chlapců uložil soud devět let vězení, její sestře deset let. Škrlová byla odsouzena pěti letům. Všechny tři jsou už na svobodě. Škrlová se v Česku nejprve úspěšně vydávala za dívku Aničku a žila v domácnosti s týranými chlapci. Později v Norsku se vydávala za chlapce. Motivy jejího jednání se nikdy nepodařilo uspokojivě vysvětlit.

Zdroj: ČTK