oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Michal Bobek nominován na post generálního advokáta Soudního dvora Evropské unie

publikováno: 08.01.2015

Vláda včera dne 7. ledna 2015 schválila nominaci profesora evropského práva Michala Bobka na post generálního advokáta Soudního dvora Evropské unie. Česká republika bude kandidáta na tuto funkci navrhovat poprvé. Michala Bobka vybrala loni v říjnu ze šesti uchazečů komise, v níž kromě jiných zasedali ministryně spravedlnosti Helena Válková a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Michal Bobek přednáší evropské právo na College of Europe v Bruggách a působí také jako výzkumný pracovník Institutu evropského a srovnávacího práva právnické fakulty oxfordské univerzity. Výběrová komise u něj ocenila jeho dosavadní zahraniční akademickou a vědeckou kariéru, jazykovou vybavenost, schopnost pracovat v prostředí, v němž je zastoupeno více právních systémů, a také orientaci v judikatuře Soudního dvora EU.  
   
Ve výběrovém řízení Bobek porazil mimo jiné současnou soudkyni Tribunálu Soudního dvora EU Irenu Pelikánovou a soudce Nejvyššího správního soudu Jakuba Camrdu. Zvítězil i přesto, že nesplňuje požadovanou dvacetiletou délku profesní praxe. Podle ministerstva spravedlnosti nepředstavuje délka praxe nepřekonatelnou podmínku, kratší dobu činnosti lze prý vyvážit vysokou odborností kandidáta.
   
Soudní dvůr EU vykládá právní předpisy unie, a zajišťuje tak jejich jednotné uplatňování ve všech členských státech. Řeší také spory mezi vládami jednotlivých členských států a orgány EU. Úkolem generálních advokátů, kteří při něm působí, je předkládání nestranných a nezávislých stanovisek k soudním případům.
   
Generální advokáti jsou jmenováni dohodou členských států na šestileté funkční období. K jejich částečné obměně dochází každé tři roky.

Zdroj: ČTK