oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Kontrola stavebního spoření

publikováno: 10.11.2016

Kontrola ministerstva financí u dodržování podmínek pro poskytování státní podpory stavebního spoření zřejmě bude moci být účinnější. Předpokládá to novela zákona o stavebním spoření, kterou dne 9. 11. 206 schválila Sněmovna.

Předloha, která nyní zamíří k posouzení do Senátu, počítá také s doplněním registrovaných partnerů mezi osoby blízké. Rozšíření výčtu by mělo odstranit jejich neodůvodněnou diskriminaci. Podle ministra financí není důvod, aby bylo na registrované partnerství pro účely financování bytových potřeb osob blízkých nahlíženo jinak, než je tomu v případě manželství.

Úprava prověrek má usnadnit jejich provádění tím, že se zpřesní možnosti ministerstva financí vyžadovat od stavební spořitelny informace. Ministerstvo také bude moci získávat od ministerstva vnitra údaje o datech narození a úmrtí lidí. Novela rovněž zavádí nový správní delikt v případě, že stavební spořitelna poskytne překlenovací nebo běžný úvěr pro jiný účel než k úhradě nákladů na řešení bytových potřeb. Předloha mění termíny pro vracení státní podpory, pokud na ni zanikl nárok. Výši státní podpory ponechává na nynější úrovni. Stavební spořitelny loni podle údajů Asociace českých stavebních spořitelen poskytly úvěry za téměř 46 miliard korun a uzavřely 459 000 nových smluv o stavebním spoření. V prvním pololetí letos pak spořitelny půjčily 23,6 miliardy korun a uzavřely více než 285 000 smluv.

Zdroj: ČTK