Jan Hejda a kolektiv: Zákon o obchodních korporacích - Výklad jednotlivých ustanovení včetne jejich návaznosti na české a evropské předpisy
publikováno: 04.07.2014
Linde Praha, a. s., Praha 2013, 784 stran, 950 Kč.
Na trhu se v posledních měsících objevilo několik publikací reagujících na poptávku po informacích o novém zákoně o obchodních korporacích (dále též „ZOK“). Jedna z nich vznikla v autorském kolektivu pod vedením Jana Hejdy a vydána byla v nakladatelství Linde Praha, a. s. Autoři zvolili srozumitelnou formu poznámkového vydání k jednotlivým paragrafům zákona, přičemž se snaží upozornit vždy na to nejdůležitější a podat pomocnou ruku při orientaci v nové právní úpravě.
Je znát, že vedoucím autorského kolektivu je Jan Hejda, zkušený advokát, který se ve své praxi věnuje především korporačnímu právu (na toto téma publikoval již několik monografií a odborných statí). Má též akademické zkušenosti a byl vždy velmi blízko rekodifikačním pracím, neboť působil jako tajemník rekodifikační komise. Autorský tým kromě něho čítá další čtyři členy - Zdeňka Čápa, Petra Jahelku, Lucii Noskovou a Veroniku Vaněčkovou. Pro publikaci je tento úzký tým výhodou, neboť se daří držet jednotnou linku a ráz celé knihy, což je jistě zásluha dobré redakční práce Jana Hejdy.
Po seznámení s touto publikací musím uvést, že plní svoji roli, kterou jí přisuzují sami autoři v předmluvě: slouží pro základní orientaci v problematice zákona o obchodních korporacích. Je rozhodně silnější v těch pasážích, které navazují na dosavadní právní úpravu, tam je znát zkušenost a rutina autorů (vždyť mezi nimi převažují zběhlí praktici). Naopak tam, kde zákon o obchodních korporacích přináší zcela nové koncepty, jsou autoři spíše opatrní a jejich poznámky zřídka překračují limity důvodové zprávy (čest výjimkám).
Je zřejmé, že zvolený formát knížky nedává prostor k širokému komentáři a postihnutí všech vazeb. Ale to poučený uživatel od takové publikace snad ani neočekává. Autoři se nepouštějí do podrobných výkladů, proto se třeba u § 51 ZOK dočteme základní charakteristiku pravidla podnikatelského úsudku, ale již se zde nerozvádí, co vše lze zařadit pod pojem podnikatelské rozhodování, anebo se v poznámce ke stejnému ustanovení dočteme o vyžádaných pokynech člena statutárního orgánu k obchodnímu vedení, ale již ne o tom, jak by taková žádost měla vypadat, aby bylo učiněno zadost povinnosti jednat s péčí řádného hospodáře.
Kladem představované publikace je rozhodně její přehlednost. Každý jistě ocení, že jsou u všech paragrafů vždy uvedena související ustanovení (zákona o obchodních korporacích i občanského zákoníku) a rovněž odpovídající pravidla zrušeného obchodního zákoníku. Osobně mne trochu mrzí, že autoři častěji neupozorňují na použitelnou judikaturu nebo naopak na judikaturní závěry, které jsou již překonané; činí tak minimálně, přitom by to takové knížce slušelo.
Nikdo se v dnešní době nemůže spokojit pouze s jednou publikací. Vyslovené je třeba vzájemně konfrontovat a o všem neustále přemýšlet. Ostatně ten pravý myšlenkový kvas lze očekávat až s příchodem relevantních soudních rozhodnutí. Představená knížka přitom může v přechodných časech poskytnout určitý pevný bod v počátečních úvahách o tom, jak používat nový zákon o obchodních korporacích.
Můžete koupit Z d e.
❖ JUDr. PETR BEZOUŠKA, katedra občanského práva a pracovního práva Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci