oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Itálie musí podle soudu odškodnit Američanku Knoxovou

publikováno: 24.01.2019

Itálie musí zaplatit Američance Amandě Knoxové odškodnění ve výši 18 000 eur. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva. Italské úřady podle něho porušily vícero práv této mladé ženy, která byla v minulosti odsouzena za vraždu své britské spolubydlící, později ji však soud viny zprostil.

Soud se sídlem ve Štrasburku Itálii potrestal za to, že Knoxové úřady během výslechu po vraždě Britky z listopadu 2007 neposkytly právníka ani tlumočníka. "Knoxová byla mimořádně zranitelná, protože šlo o mladou cizinku, které tehdy bylo dvacet let, a která v Itálii tou dobou ještě nebyla dlouho a pořádně neuměla italsky," připomněl soud.

Knoxová a Meredith Kercherová spolu bydlely v italské Perugii, kde obě studovaly. Začátkem listopadu 2007 bylo nahé tělo Kercherové nalezeno v jejich bytě s podříznutým hrdlem, množstvím bodných ran a podlitinami. Knoxová byla v roce 2009 spolu se svým někdejším přítelem odsouzena k mnohaletému vězení kvůli vraždě Britky. Nicméně v březnu 2015 italský nejvyšší soud oba v tomto případu zprostil obžaloby. Celý případ provázely letité soudní tahanice. Knoxová strávila v italském vězení čtyři roky. Do USA se vrátila v roce 2011 po prvním osvobozujícím rozsudku. Nechala se slyšet, že do Itálie se nikdy nevrátí.

Po svém návratu do rodného Seattlu Knoxová dokončila studia a vydala knížku o své kauze. Později pracovala pro různá média a předloni v jednom rozhovoru oznámila, že se hodlá věnovat činnosti ve prospěch nespravedlivě obviněných.

Jediným, kdo si odpykává trest vězení kvůli vraždě Kercherové, je Rudy Guede, imigrant z Pobřeží slonoviny.

O omylech, které provázely vyšetřování této kauzy, BA online informoval již v květnu 2017.

http://www.bulletin-advokacie.cz/omyly-pri-procesu-s-amandou-knoxovou-a-raffaellem-sollecito-obvinenymi-z-vrazdy-meredith-kercherove

 

Zdroj: ČTK + redakce BA

Foto: Pixabay