oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Firmy s většinovou účastní státu zřejmě přijdou o výjimku z povinného registru smluv

publikováno: 08.03.2019

Energetická společnost ČEZ a některé další firmy s většinovou účastí státu, krajů a obcí zřejmě přijdou o výjimky z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Podle novely, kterou dnes schválila Sněmovna, by se na ně ale vztahoval mírnější režim, jako má například národní podnik Budějovický Budvar. Návrh ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Návrh ruší výjimku ze zveřejňování smluv například pro státní nebo polostátní firmy, jejichž cenné papíry se obchodují na burze. Tyto společnosti by ale nemusely zveřejňovat smlouvy uzavřené v běžném obchodním styku.

Už zavedený mírnější režim míří obecně na firmy, které nejsou veřejnými zadavateli a mají průmyslovou nebo obchodní povahu. Piráti naopak chtěli svou novelou tento změkčený režim zcela zrušit.

Státní podniky spadající pod ministerstvo obrany podle další Kalousovy schválené úpravy nově nebudou muset zveřejňovat smlouvy, které se týkají zajišťování obrany Česka. Nadále ale bude možné žádat o tyto smlouvy podle zákona o svobodném přístupu k informacím, jejich úplně znepřístupnění dolní komora zamítla.

Pirátští poslanci původně chtěli novelou rozšířit informační zákon tak, aby pod něj spadaly společnosti s většinovým nebo rozhodujícím vlivem státu, krajů a obcí. Zápis o této skutečnosti by byl přístupný ve veřejném rejstříku. Sněmovna tuto část předlohy na návrh Jana Bartoška (KDU-ČSL) vyškrtla.

K pirátské novele se sešly tři desítky pozměňovacích návrhů, některé se kryly. Komunisté neprosadili vrácení celé předlohy do druhého čtení k novému projednání, požadavek zdůvodňovali nejasnostmi kolem navrhovaných úprav.

Protikorupční iniciativa Rekonstrukce státu pokládá konec výjimky za pozitivní posun a narovnání podmínek v sektoru státních firem. "I mocný ČEZ bude nyní muset zveřejňovat aspoň některé smlouvy a naplňovat tak určitý standard transparentnosti. Zároveň však není důvod k obavám z konkurence, jelikož ČEZ nebude muset zveřejňovat běžné obchodní smlouvy, což se například u Budvaru ukázalo jako přiměřené," sdělil vedoucí iniciativy Josef Karlický.

Výjimku mířící na ČEZ schválili zákonodárci v minulém volebním období už v původním návrhu zákona o registru smluv. Piráti poukazují na to, že ustanovení využily například i České dráhy a další společnosti, které vydaly dluhopisy. Nezveřejňují se tedy podle nich smlouvy v řádech miliard korun ročně.

Zákon o registru smluv se vztahuje například na stát, kraje a větší obce, jejich podniky a další organizace. Zveřejňují se smlouvy s plněním nad 50.000 korun. Od předloňského července platí, že nezveřejněná smlouva není platná. Ústavní soud nedávno zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení zákona jako celku.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay