oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Fanoušci Slavie nemohli na mostě v centru Prahy odpalovat pyrotechniku – policie proti nim zasáhla oprávněně

publikováno: 01.03.2017

Nejvyšší správní soud, podobně jako předtím Městský soud v Praze, posvětil zákrok policie proti průvodu fanoušků fotbalového klubu Slavia Praha na Čechově mostě v Praze dne 14. 4. 2014. Soud především zdůraznil, že fanoušci nesměli odpalovat na mostě pyrotechniku. Jednak tím vážně narušovali veřejný pořádek v daném místě (na rušné komunikaci v historickém centru Prahy), jednak to zakazovala i pražská městská vyhláška.

Odpalovat pyrotechniku přitom v daném místě bylo nebezpečné – mohlo dojít ke zranění nejen samotných fanoušků jdoucích jeden vedle druhého v průvodu, ale i kolemjdoucích jiných lidí a dohlížejících policistů. Navíc hrozilo, že odpálená pyrotechnika zasáhne i výletní lodě s turisty na Vltavě podplouvající most.

Zákrok policie byl přiměřený situaci. Policisté nejprve opakovaně varovali fanoušky, že nesmí pyrotechniku odpalovat. Teprve poté, co fanoušci neuposlechli, proti nim zasáhla. Postupovala přitom bez nadměrného násilí a za použití jen takových donucovacích prostředků, které byly na místě vzhledem k protizákonnému chování konkrétních jednotlivých fanoušků a potřebě zjistit jejich totožnost.

„Byl to přiměřený, neagresivní zákrok,“ řekl k policejnímu postupu soudce zpravodaj Karel Šimka. Zdůraznil, že Nejvyšší správní soud se snaží pohlížet na policii spíše přísně. Chce, aby byla akceschopná tam, kde je to zapotřebí, ale pokud je to možné, má spíše mírnit situaci, nestupňovat napětí a „pomáhat a chránit“. V daném případě policie svou úlohu podle Šimky splnila. 

Informace k rozhodnutí ze dne 22. února 2017, sp. zn. 2 As 216/2016, celé zde.

 

Zdroj: Nejvyšší správní soud