oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Evropští advokáti pomohli už tisícovce migrantů

publikováno: 10.04.2017

Evropští advokáti na Lesbu zaznamenali 31. března 2017 svůj 1000. případ. Rada evropských advokátních komor (CCBE) proto děkuje za velkorysou finanční pomoc všem zúčastněným advokátním komorám. Do tohoto mezinárodního projektu se zapojila i Česká advokátní komora. Prvním českým advokátem, který díky ní loni v srpnu mezi migranty na Lesbos vycestoval, byl magistr David Netušil, odborník na uprchlické a migrační právo.

„Jedním z hlavních a prvotních cílů projektu je umožnit co největšímu počtu uprchlíků dostup ke kvalifikované právní pomoci, i když jim to jejich finanční možnosti neumožňují. A také v praxi se ukázalo, že prvotní právní pomoc by potřebovali téměř všichni, protože měli zásadní nedostatek informací a právního povědomí. Naše kapacity konzultací však stačily zatím na zlomek z nich, proto jsme vybírali ty nejurgentnější případy, které se týkaly hlavně slučování rodin,“ uvedl na úvod rozhovoru Mgr. David Netušil.  

Jaký byl Váš nejsilnější zážitek, který jste si z uprchlického tábora odvezl domů? 
Když jsem poskytoval pomoc rozdělené rodině - matka se dvěma dětmi již byla v Německu, a potřebovali jsme tam dostat i otce čerstvě propuštěného ze syrského vězení. Málokdo si dovede představit, jaké hrůzy rodina musela během války prožít.

Rozhovor o tom, jak vypadal běžný den v uprchlickém táboře a další zážitky Mgr. Netušila, si můžete přečíst ZDE.

Do mezinárodního uprchlického projektu se přihlásilo již více než 300 advokátů z celé Evropy, z toho sedm z Česka. Zatím v místě samém byl mezi 53 evropskými dobrovolníky český advokát pouze jeden, ale výběr těch, kteří odjedou na Lesbos, pokračuje. Není tedy vyloučeno, že na Lesbos odjede další Čech.