oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Doložky právní moci

autor: Mgr. Pavel Krpejš
publikováno: 24.06.2014

Každý z nás si již více či méně zvykl na přijímání pošty do datových schránek (nepočítám nadšence, kteří tuto skutečnost s otevřenou náručí vítali již při jejím zavedení). To, že mají datové schránky nejen výhody, ale i své mouchy, nemusím myslím příliš rozvádět.

V tomto příspěvku bych se rád zaměřil na vyznačování doložek právní moci na jednotlivá rozhodnutí soudů.

Jsem přesvědčen o tom, že všichni sdílíme podobné zkušenosti, kdy se nám po nezměrném úsilí podaří telefonicky zjistit u konkrétního soudu, že ten který rozsudek nabyl právní moci. Většinou to obnáší několikero telefonických dotazů na soudní úřednici, která obvykle odpovídá, že je rozhodnutí u vyšší soudní úřednice „na vyznačení“ (podoba pohádce O kohoutkovi a slepičce čistě náhodná). Když se nám konečně podaří zjistit, že rozhodnutí nabylo právní moci, musíme pokorně požádat prostřednictvím datové schránky či e-mailu o vyznačení příslušné doložky. Jaké je pak naše překvapení, když zjistíme, že přestože jsme telefonovali téměř denně a teprve včera nám byla právní moc telefonicky potvrzena příslušnou soudní úřednicí, nabylo rozhodnutí právní moci dle připojené doložky již před 10 či 14 dny, nezřídka i před delší dobou. Zarážející je to především v případech, kdy obě strany jsou zastoupeny advokáty a je doručováno výlučně do datových schránek příslušných právních zástupců, přičemž strany se po vynesení rozsudku vzdali práva odvolání.

Nehledě na skutečnost, že můžeme vypadat před svými klienty poměrně liknavě, zejména pokud potřebují pravomocné rozhodnutí co nejdříve, je tady možnost vzniku skutečných škod, například v podobě zašantročení majetku dlužníkem atp. Již jako úsměvné se mi jeví také poučení soudu v rozvodovém rozsudku, kdy účastníci jsou povinni do deseti dnů od nabytí  právní moci požádat příslušný úřad o vydání nového občanského průkazu.

Pakliže od nás zákonodárce a soudy vyžadují dodržování nejrůznějších lhůt, pak by měl tento požadavek mít také zpětnou vazbu v podobě včasného vyznačování doložek o nabytí právní moci (a samozřejmě nejen jich). Nechci v tomto případě paušalizovat, ale čestných výjimek je dle mojí zkušenosti opravdu poskrovnu.

 

Autor je advokátem v Plzni.