oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Dlužné alimenty na děti možná bude platit stát, návrh prošel prvním čtením

publikováno: 31.05.2018

Komunisté a ČSSD podali návrhy k placení výživného pro děti z neúplných rodin, kterým jeden z rodičů výživné neplatí. Oba návrhy, které Sněmovna podpořila, usilují o to, aby v takovém případě peníze dítěti posílal stát a následně peníze po dlužníkovi vymáhal. Podle pravicové opozice jde jen o další sociální dávku už tak bohatého sociálního systému.

Na příspěvek by podle ČSSD dosáhly rodiny, jejichž příjem není vyšší než 2,7 násobek životního minima žadatele, u KSČM je to 2,9 násobek. Výše, kterou by rodič na dítě od státu dostal, by poté měla být maximálně 1,2 násobek životního minima. 

Zákon nyní projednají sněmovní výbory a teprve pak se bude hlasovat o jeho přijetí, či nepřijetí a konečné podobě. Proti jejich přijetí se jasně postavila pravicová opozice. Podle ODS a TOP 09 je v současném systému dostatek dávek, které se na výživné dají využít.

V České republice 180 tisíc rodičů samoživitelů, z nichž třetina je na hranici chudoby. Celkový dluh na placení výživného je podle poslanců 14 miliard korun.

(čtk)