oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte věcný záměr nového civilního řádu soudního?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Dlužné alimenty na děti možná bude platit stát, návrh prošel prvním čtením

publikováno: 31.05.2018

Komunisté a ČSSD podali návrhy k placení výživného pro děti z neúplných rodin, kterým jeden z rodičů výživné neplatí. Oba návrhy, které Sněmovna podpořila, usilují o to, aby v takovém případě peníze dítěti posílal stát a následně peníze po dlužníkovi vymáhal. Podle pravicové opozice jde jen o další sociální dávku už tak bohatého sociálního systému.

Na příspěvek by podle ČSSD dosáhly rodiny, jejichž příjem není vyšší než 2,7 násobek životního minima žadatele, u KSČM je to 2,9 násobek. Výše, kterou by rodič na dítě od státu dostal, by poté měla být maximálně 1,2 násobek životního minima. 

Zákon nyní projednají sněmovní výbory a teprve pak se bude hlasovat o jeho přijetí, či nepřijetí a konečné podobě. Proti jejich přijetí se jasně postavila pravicová opozice. Podle ODS a TOP 09 je v současném systému dostatek dávek, které se na výživné dají využít.

V České republice 180 tisíc rodičů samoživitelů, z nichž třetina je na hranici chudoby. Celkový dluh na placení výživného je podle poslanců 14 miliard korun.

(čtk)