oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Bezpečnostní výbor vyzval k opatřením proti únikům ze spisů

publikováno: 21.03.2019

Sněmovní bezpečnostní výbor vyzval ministerstva vnitra a spravedlnosti, aby jednala o opatřeních proti únikům ze spisů, zejména v přípravných řízeních. Informaci mají oba ministři podat poslancům podle dnešního usnesení do konce září.

O únicích údajů do médií se opět mluvilo v souvislosti s aktuálním případem kolem prvního místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a firmy Kapsch.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před členy výboru zopakoval, že požádal policejního prezidenta Jana Švejdara o prošetření věci. „Policejní prezident mě ujistil, že nemá poznatky, že by informace unikaly od policie,“ řekl. Pokud by podle Hamáčka existovala podezření, že údaje unikají od policie, ministr by podával podněty Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Veškeré informace o podezření ohledně ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta v médiích byly podle Švejdara z dokumentů, které mají prověřovaní lidé a jejich obhájci. Švejdar se vyslovil pro to, aby příkazy k domovním prohlídkám nebyly tak podrobné jako nyní. Možnost, že by informace unikaly od státních zástupců, už dříve odmítl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO).

Soudní příkazy a usnesení policie dostalo v této kauze podle dřívějšího vyjádření dozorujícího státního zástupce Radka Mezlíka přes 100 lidí a není v moci policie, aby zabránila poskytnutí informací od všech dotčených. Policisté v souvislosti s případem nedávno zasahovali v brněnském sídle ÚOHS, v pražském sídle firmy Kapsch i u Faltýnka doma.

Zdroj: ČTK, foto: commons wikipedie