Přehled judikatury ve věcech výkonu rozhodnutí a exekuce
autor: Mgr. Miroslav Hromada, Ph.D. publikováno: 26.02.2014
Wolters Kluwer, Praha 2013, 2., aktualizované a rozšířené vydání, 460 stran, 730 Kč.
Publikace z knižní řady „Přehledy judikatury“ je aktualizací a rozšířením původního vydání z roku 2005. Věnuje se oblasti výkonu rozhodnutí a exekuce, v níž dochází k realizaci práv, jež byla přiznána v řízeních nalézacích. Proto zde vystupuje do popředí požadavek právní jistoty, umožňující zvolit co nejnejefektivnější, zákonu odpovídající strategii. Přitom se zároveň jedná o oblast, která nezůstává stranou novelizačních snah zákonodárce. Z tohoto důvodu je významná existence uceleného přehledu judikatury, popisu vývojových tendencí a upozornění na rozporná rozhodnutí.
Přehled judikatury je systematicky členěn do jednotlivých kapitol podle relativně samostatných stadií exekučního řízení. Od popisu charakteru exekučního řízení a jeho zásad vede přes podmínky řízení, vlastnosti exekučního titulu, až k otázkám účastenství. Tam, kde je toho třeba, upozorňují autoři v připojených komentářích na zásadní rozdíly mezi výkonem rozhodnutí a exekucí. Zvýšená pozornost je věnována z hlediska praxe vysoce významným úsekům, jakými je rozhodování o odkladu a zejména rozhodování o zastavení exekuce. Následují nejvýznamnější rozhodnutí, která se vyjadřují k úskalím jednotlivých způsobů výkonu rozhodnutí. Do zvláštní kapitoly jsou shrnuty žaloby vycházející z vykonávacího řízení, zejména poddlužnické žaloby, žaloby z „lepšího práva“ a excindační žaloby. Publikace neopomíjí ani specifika řízení před soudním exekutorem, ani souvislosti exekučního a insolvenčního řízení. Přehled je završen judikáty vyjadřujícími se k nákladům exekuce a nákladům účastníků exekučního řízení. Jedná se o téma, které dlouhodobě přitahuje pozornost, ve zvýšené míře od doby zahájení činnosti soudních exekutorů. Právě rozhodovací činnost jak soudů obecních, tak Ústavního soudu se významně podílela na definování statutu exekutora a na ukotvení zásad, které lze považovat za výchozí v mnoha situacích rozhodování o nákladech exekuce.
Ačkoliv se dílo snaží o aktuální přehled judikatury, neopomíjí ani ta klíčová rozhodnutí, která v průběhu let osvědčila svoji platnost. Připomenout je v tomto směru možné závěry o procesní způsobilosti nezletilého dítěte v řízení o výkon rozhodnutí k vymožení výživného nebo o postavení dlužníka povinného v řízení o výkon rozhodnutí přikázáním pohledávky Stejně tak již v polovině osmdesátých let minulého století byla vyřešena otázka výkonu rozhodnutí ve věci tzv. imisí způsobem, který je dodnes respektován.
Aktuální přínos práce spočívá v tom, že se snaží vysvětlit, jaké dosavadní závěry budou použity i při změně provedené zákonem č. 396/2012 Sb. s účinností od 1. 1. 2013. Uvedeným zákonem došlo k rozdělení pravomocí mezi soud ve výkonu rozhodnutí na straně jedné, a soudního exekutora v exekuci na straně druhé. Dále bylo opuštěno rozhodování o nařízení exekuce ve prospěch pouhého pověřování soudního exekutora. Tím vzrostl význam řízení o zastavení exekuce. Nelze opomenout ani nové způsoby provedení exekuce, např. pozastavením řidičského oprávnění, nebo nový rozsah postižitelného majetku, zejména srážkami ze mzdy manžela povinného nebo přikázáním pohledávky manžela povinného z účtu u peněžního ústavu.
Stejně tak se autoři věnují další aktuální otázce, totiž dopadům tzv. spotřebitelské novely zákona o rozhodčím řízení na vlastnosti rozhodčích nálezů jako exekučních titulů v exekučním řízení. Kde je toho třeba, podávají výklad i nového občanského zákoníku, jako je tomu například u běhu promlčecích lhůt nebo u dopadů smlouvy o zúžení společného jmění manželů.
Vybraná rozhodnutí však nejsou vždy přijímána nekriticky, autoři si mnohdy všímají jejich vzájemných rozporů. Nevyhýbají se ani těm rozhodnutím, která při řešení určité specifické situace překročila dosavadní výklad; příkladem budiž rozhodnutí umožňující přezkum skutkových okolností, na nichž je založen exekuční titul.
Z uvedených důvodů považuji „Přehled judikatury ve věcech výkonu rozhodnutí a exekuce“ za komplexní dílo, které mapuje nejvýznamnější závěry soudní praxe na poli exekucí. Protože se na tyto závěry snaží dívat i z pohledu aktuálních legislativních změn a nevyhýbá se náhledu na otázky nejednoznačně řešené, lze publikaci doporučit všem, kteří se exekucemi prakticky zabývají.
Můžete koupit Z D E.
❖ Mgr. MIROSLAV HROMADA, Ph.D., soudce Krajského soudu v Plzni, odborný asistent Fakulty právnické ZČU v Plzni