Občanský soudní řád. Komentár
autor: prof. JUDr. Jan Dvořák, CSc. publikováno: 18.02.2014
C. H. Beck, Praha 2013, 1398 stran, 1890 Kč.
Renomované vydavatelství C. H. Beck v rámci tradiční Beckovy edice komentované zákony představuje první komentář základního kodexu soukromého procesního práva, který reaguje především na zásadní změnu, k níž došlo v souvislosti s přijetím nového občanského zákoníku. Význam tohoto komentáře ale nespočívá jen v pohotovosti, s níž se autorskému kolektivu podařilo vydání komentáře načasovat, a s níž nabízí první výklad novely občanského soudního řádu provedené zákonem č. 293/2013 Sb., avšak i v tom, že se vyjadřuje i k dalším významným novelám tohoto předpisu, které samotné rekodi- fikaci soukromého práva předcházely.
Přínos recenzovaného komentáře spočívá především v tom, že seznamuje čtenáře s novou podobou občanského soudního řádu v podobě kodexu civilního sporného řízení, neboť po 1. 1. 2014 jsou nesporná řízení včetně některých dalších řízení v rámci úpravy tzv. zvláštních řízení z občanského soudního řádu vyňata a přenesena do samostatného nového zákona o zvláštních řízeních soudních (zákon č. 292/2013 Sb.), případně do zákona o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob (zákon č. 304/2013 Sb. - řízení ve věcech veřejného rejstříku). Vedle toho se ale komentář zaměřuje i na novely přijaté v nedávné době, ať se jedná o změny v oblasti opravných prostředků (dovolání) či výkonu rozhodnutí.
Dalším nesporným pozitivem předkládaného komentáře je fakt, že v daném rozsahu jde o výklad občanského soudního řádu, který přichází po poměrně dlouhé pauze, jež uplynula od vydání posledních podobných děl - v rámci komentáře je tak překlenováno období od července 2009, jež zahrnuje přibližně 30 novel, včetně několika novel významnějších.
Uvedené dílo je předkládáno jako výsledek práce širšího autorského kolektivu reprezentativního složení. V jeho rámci jsou zastoupeni erudovaní soudci, akademici i advokáti, jejichž profesním zaměřením je občanské právo procesní. Tato skladba autorského týmu a nabízená různost v jednotném přístupu umožňuje předložit čtenářům dílo, které se zároveň výrazně odlišuje od dosavadních obdobných prací. Komentář se snaží podávat uživateli komplexní výklad, aniž by jej vyčerpal či zahltil, čtenáři se dostává především praktický výklad, nepostrádající ovšem ani základy teorie civilního procesu, ani relevantní judikaturu. Snahou autorů bylo na jednom místě poskytnout čtenáři všechny relevantní informace způsobem, který umožňuje uživatelsky příznivě pracovat jak se souvisejícími ustanoveními samotného občanského soudního řádu, tak se související právní úpravou. Uživateli komentáře se tak dostává text umožňující jak základní orientaci, tak seznámení s běžnou aplikační praxí; snazší orientaci napomáhá přehledně členěná struktura výkladu jednotlivých zákonných ustanovení, včetně nadpisů a zvýraznění základních institutů. Oproti předchozím komentářům jsou právní věty judikátů zapracovány přímo do výkladu, což čtenáři šetří nejen čas, ale i zrak; pro větší přehlednost se při zapracování judikatury dbá na význam příslušných soudních rozhodnutí, a to zejména s ohledem na jejich praktické použití.
Novost komentáře přirozeně nespočívá pouze v novém, uživatelsky příznivějším způsobu zpracování, ale především v novém výkladu zákona, který přináší. Významné změny, na něž komentář reaguje, totiž umožňují nově postihnout i tradiční základní instituty, u nichž s ohledem na rekodifikaci soukromého práva, resp. rozdvojení formální úpravy nalézacího soudního řízení, dochází. Změny přitom lze rozdělit do více skupin - změny vyvolané novým přístupem k občanskému právu, věcné změny vyvolané rekodifikací hmotného práva, terminologické změny a změny vyvolané vydělením zvláštních řízení z obecného sporného řízení.
V rámci jednotlivých změn lze pak zdůraznit především následující - změny týkající se věcné příslušnosti (§ 9), zavedení nového institutu ochrany rušené držby v rámci nové kategorie posesorních žalob (§ 176 a násl.), reakce na nový institut nápomoci, v rámci výkonu rozhodnutí se významně projevuje nová úprava pojmu věcí v rámci jejich dražebního prodeje, ať jde o věci movité či nemovité, zavedení (staro)nového institutu pachtu a práva stavby v rámci prodeje nemovitých věcí a postižení závodu, potřeba úpravy rodinného závodu pro případ jeho postižení. Nelze opominout ani změny ryze formální, vyplývající ze změny právní terminologie, byť v některých případech o pouhé formálnosti změn pojmů nebude možno hovořit - i v občanském soudním řádu se projeví nové instituty právní osobnosti, svéprávnosti a obchodního závodu, případně podílu. V rámci praktické aplikace je třeba zmínit i opuštění pojmu „obchodních věcí“ a jeho nahrazení pojmem „věcí týkajících se vztahů mezi podnikateli vyplývajících z podnikatelské činnosti“. Snaha zákonodárce o čisté oddělení sporného nalézacího řízení, jež se nově stává doménou právě jen a pouze občanského soudního řádu, nalézá výraz mj. v úpravě místní příslušnosti (§ 88) a zrušení ustanovení dosavadní zvláštní hlavy (§ 175a až 200za). V občanském soudním řádu tak nově nalezneme jedinou možnost zahájení řízení, a to žalobu, jedinou definici účastníků (tzv. první definici) a pouze projednací zásadu ovládající dokazování v řízení sporném. V oblasti rodinného práva zůstává v občanském soudním řádu ponechána procesní úprava pouze pro případy manželského práva majetkového a sporů o výživné mezi zletilci, která je v obou případech podřízena režimu sporného řízení. Za zmínku stojí v rámci dopadu na tuto problematiku i ustanovení týkající se výkonu rozhodnutí - konkrétně výklad k § 262 a, jenž předkládá rozbor nových možností a limitů postižení majetku patřícího do společného jmění manželů.
Významným pozitivem komentáře je výklad ke zcela novým institutům v rámci výkonu rozhodnutí, jež představují jednak správa nemovitých věcí (§ 320b a násl.), jednak postižení závodu (§ 33 8f a násl.) - byť v druhém případě jde o dopad dřívější novelizace, ucelený výklad je zde čtenáři předkládán rovněž poprvé. Novost komentáře spočívá i v novém pohledu na tradiční procesní instituty, ať jde o stále svým významem a praktickým dopadem výraznější zásadu koncentrace řízení a s ní úzce související poučovací povinnost soudu (zejména § 118b a 118a). Specifikem komentáře je i jakási pružnost výkladu, který se podrobněji soustřeďuje na „základní“, „každodenní“ ustanovení, nenabízí suchopárný, ryze teoretický výklad - typicky jde o ustanovení týkající se poučovací povinnosti (§ 5 a 118a), náležitostí žaloby či odvolání (§ 79 a 205).
Komentář se snaží vyvrátit starou pověst o tom, že kde začíná problém, komentář končí, a věnuje se i problematickým otázkám - např. již rok nově zavedené tzv. předžalobní výzvě v souvislosti s úpravou náhrady nákladů řízení (§ 142a) anebo diskutovanému institutu tzv. předražku (§ 336ja). Autoři se rovněž podrobněji věnují dopadu tzv. dovolací novely ve vazbě na změny v přípustnosti dovolání, byť v tomto směru lze názory dovolacího soudu pouze předjímat.
Praktičnost komentáře lze ilustrovat na jistých technických pomůckách, které autoři při výkladu čtenáři nabízejí - ať jde např. o oblíbené způsoby výpočtu náhrady nákladů řízení nebo určení výše srážek ze mzdy, kde je výklad skutečně velmi ilustrativní.
Komentář má nejen dát odpověď na otázky, s nimiž jej čtenář otevírá v naději, že se mu na ně dostane jasných a jednoznačných odpovědí, ale rovněž je - nejen ve výše uvedených bodech - zdrojem nových pohledů a dalších otázek, které pro něj budou - jak lze doufat - podnětem a inspirací nad textem zákona při jeho použití v každodenním životě.
Předkládané dílo tyto oba cíle naplňuje a zaručuje čtenáři, že se v ustanoveních občanského soudního řádu neztratí.
Souhrnně mohu konstatovat, že nový komentář si své laskavé čtenáře jistě nalezne - pro svou aktuálnost, komplexnost a přehlednost je velmi vhodný pro každého, kdo hledá řešení právních problémů z oblasti civilního procesního práva. Ze všech těchto důvodů mohu tento komentář občanského soudního řádu široké právnické veřejnosti vřele doporučit.
Můžete objednat Z D E.
❖ prof. JUDr. JAN DVOŘÁK, CSc., vedoucí katedry občanského práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze