oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Ivan David: Filmové právo Autorskoprávní perspektiva

publikováno: 25.06.2015

Nová beseda, Praha 2015 240 stran, 300 Kč

Závěrečné titulky jsou při současných filmech zdánlivě nekonečné. Kdo z dlouhého seznamu lidí má k filmu jaký právní vztah?

Filmové právo. Autorskoprávní perspektiva je jedinou aktuální knihou v České republice, která se komplexně dívá na autorskoprávní souvislosti filmu. Právník a filmový vědec Ivan David rozebírá současná pravidla pro výrobu a distribuci filmu. Upírá pozornost na souvislost mezi právem a požadavky trhu i technologickým vývojem.

„Dnes, když kdokoliv může jednak vytvářet díla, a jednak být díky lehké dostupnosti dennodenně jejich uživatelem, musí najednou autorskoprávní otázky řešit každý,“ vysvětluje autor knihy Ivan David. Důkazem jeho slov je přítomnost mnohých mýtů v oblasti autorského práva, jako je „projekce pro studijní účely.” I těmito se očekávaná kniha zabývá.

Sílící politická kritika autorskoprávní ochrany v 21. století klade otázky, na které možná neumí většinová společnost reagovat. Kniha Filmové právo do této diskuze vstupuje suverénně a ukazuje také na palčivé body současné kinematografie - product placement, filmový merchandising, role kolektivních správců, VOD služby. V historické perspektivě zas ukazuje vývoj autorskoprávních otázek v Československu i v USA a popisuje zajímavé kauzy, které ilustrují či proměnily vztah práva a filmu.

Přehledné zpracování dělá z knihy ideální praktický výklad filmového práva v České republice pro všechny profese filmového průmyslu, právníky i studenty práva či filmové tvorby.

Filmové právo. Autorskoprávní perspektiva vydává Nová beseda, nezávislé nakladatelství, které zkoumá a zviditelňuje souvislosti mezi specializovanými oblastmi poznání. Kniha je dostupná v e-shopu nakladatele https://novabeseda.cz a v kvalitních knihkupectvích.