oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Ze světa práva

Otevřená data veřejných rejstříků budou již brzy v plném provozu

publikováno: 26.03.2019

Ministerstvo spravedlnosti pokračuje v dalším zvyšování transparentnosti a k 1. dubnu 2019 zpřístupní otevřená data z veřejných rejstříků v plném rozsahu. Veřejné rejstříky byly vůbec jedním z prvních systémů v České republice a aktuální systém vyhledávání v nich usnadní řada kritérií. Další novinkou je, že výsledek vyhledání budou moci uživatelé exportovat do několika formátů. Ministerstvo bude otevřená data zveřejňovat postupně, a to v datových sadách podle roků.

Za profesorem Švestkou

publikováno: 26.03.2019

V sobotu dne 9. března 2019 ukončil svoji životní pouť profesor JUDr. Jiří Švestka, významný představitel vědy soukromého práva, znamenitý pedagog a zanícený civilista. Jeho odchodem ztrácí česká civilistika (a nejen ona) výraznou a nepřehlédnutelnou osobnost akademického a vědeckého života.

Pražské právnické jaro oživilo debaty o novém civilním procesu

publikováno: 25.03.2019

S nástupem astronomického jara se neprobouzí jen příroda, ale i debaty okolo podoby nového civilního procesu. To jasně ukázalo sympozium, které zorganizovala pod taktovkou doktora Havlíčka Stálá konference českého práva, a to v rámci Pražského právnického jara dne 22. března 2019 na půdě Vysoké školy Cevro institutu.

Německo vytvoří fond na obranu domácích firem před čínskými investory

publikováno: 24.03.2019

Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státního fondu, který by chránil důležité domácí firmy před převzetím čínskými a dalšími zahraničními investory. Uvedla to agentura Reuters.

Migrační a azylová politika u kulatého stolu Nejvyššího správního soudu

publikováno: 23.03.2019

Migrační a azylovou agendu z mnoha úhlů pohledu probírali účastníci semináře na Nejvyšším správním soudě. Na tradiční akci se setkaly obě potenciální strany sporu - zástupci nevládních organizací a exekutivy.

Aktuality z EU od stálého zastoupení ČAK v Bruselu

publikováno: 23.03.2019

Odpověď Evropské trestní advokátní komory (ECBA) k návrhu nařízení o evropských předávacích a uchovávacích příkazech pro elektronické důkazy v trestních věcech.

Dnešní světový den vody rozvířil debatu o její ústavní ochraně

publikováno: 22.03.2019

Ministerstva zemědělství a životního prostředí zahájila debatu o konkrétních možnostech ústavní ochrany vody jako přírodního zdroje. Ministerstvo zemědělství zadalo analýzu možností úprav zákonů. Na ministerstvu o tom diskutovali ústavní právníci, zástupci úřadu vlády, Poslanecké sněmovny a státních podniků povodí.

Francie: Zjišťování věku migrantů rentgenem není protiústavní

publikováno: 22.03.2019

Francouzská Ústavní rada, která má v zemi pravomoci ústavního soudu, dnes rozhodla, že pořizování rentgenových snímků za účelem určení stáří mladých migrantů není protiústavní. Informovala o tom agentura AFP. Určení stáří na základě snímků kostí lze ovšem provést jen v případě, že nemá migrant u sebe platný dokument totožnosti a věk, který udává, není pravděpodobný.