oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Ze světa práva

Advokátní mlčenlivost a daňové souvislosti

publikováno: 23.01.2019

Česká advokátní komora zve na seminář na téma Advokátní mlčenlivost a daňové souvislosti.

Nový šéf kolegia Nejvyššího soudu Jan Eliáš chce snížit počet nevyřízených kauz

publikováno: 23.01.2019

Nový předseda občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu Jan Eliáš si klade za cíl dále snížit počet nevyřízených kauz. Na konci loňského roku jich bylo v působnosti Eliášova kolegia více než 2800, celkem na Nejvyšším soudu kolem 3000. Eliáš je předsedou od 1. ledna po Vladimíru Kůrkovi, který musel svléknout talár po dovršení 70 let.

Soudcovská unie: Nátlak státu by pomohla řešit rada soudnictví

publikováno: 22.01.2019

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová nesouhlasí s názorem, že doporučení prezidenta v živé kauze není nátlakem. Podle ní jde o argumentaci ve prospěch určitého řešení. V obdobných situacích by podle ní pomohlo, kdyby existovala nejvyšší rada soudnictví. Předsedové soudů mají totiž při nátlaku ze strany státu složité postavení, protože jsou zároveň zástupci státní správy.

Kontakty Hradu se soudci se bude zabývat sněmovní podvýbor

publikováno: 18.01.2019

Podezřeními kolem údajného ovlivňovaní soudců Hradem se budou zabývat členové sněmovního podvýboru pro justici. Předseda Pavel Blažek (ODS) svolal schůzi na středu večer „s ohledem na závažná vyjádření některých představitelů justice“.

Europoslanci schválili zastavení plateb zemím nedodržujícím právo

publikováno: 18.01.2019

Evropský parlament ve Štrasburku schválil návrh zmrazit platby z rozpočtu EU členským zemím, které nerespektují zásady právního státu. Opatření, které je zamýšleno jako ochrana víceletého finančního rámce pro roky 2021 až 2027, musí odsouhlasit ještě unijní státy. Europoslanci připustili, že vyjednávání s členskými státy bude obtížné, protože bude nutné dosáhnout souhlasu všech zemí.

Reakce Ústavního soudu na kauzu Mynář: Žádné kontakty

publikováno: 17.01.2019

Ústavní soudci se podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského dohodli, že v živých kauzách bude nepřípustné, aby měli neformální kontakty s účastníky řízení. Ústavní soud tak reaguje na snahu kancléře prezidenta Vratislava Mynáře kontaktovat soudce zabývající se tématy, která Hrad zajímala.

Vláda vypracuje do půlky roku strategii pro umělou inteligenci

publikováno: 16.01.2019

Vláda by měla do poloviny roku zpracovat národní strategii pro umělou inteligenci. Podílet se na ní bude akademický sektor i komerční sféra. Memorandum o spolupráci v oblasti umělé inteligence dnes podepsali zástupci vlády a Platformy pro umělou inteligenci. O vzniku strategie bude kabinet jednat na konci ledna.

Britští poslanci odmítli brexitovou dohodu vyjednanou vládou

publikováno: 16.01.2019

Britští poslanci podle očekávání odmítli dne 15. ledna 2019 dohodu o vystoupení Spojeného království z Evropské unie, kterou se sedmadvacítkou dojednala premiérka Theresa Mayová.