oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Z legislativy

Vláda odmítla povinné vymáhání škody po úřednících

publikováno: 26.03.2019

K opětovné poslanecké novele Starostů a nezávislých, podle níž by stát byl povinen vymáhat po svých úřednících škodu, kterou mu způsobili nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným postupem, zaujala vláda negativní stanovisko. Novinářům to po jednání kabinetu 25. března řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (ANO).

Tripartita se nedohodla na změnách zákoníku

publikováno: 25.03.2019

Tripartita se nedohodla na podobě novely zákoníku práce. Návrh změn pracovního kodexu projedná ještě koalice, poté se s ním vrátí na jednání se sociálními partnery. Novinářům to dnes po jednání tripartity řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Příští tripartitní zasedání se koná 10. června.

Prezident Zeman podepsal novelu posilující pozici ekologických sdružení

publikováno: 24.03.2019

Nevládní ekologická sdružení získají výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Změnu zavádí novela, kterou vláda připravila na základě výtek Evropské komise. Normu již podepsal i prezident Miloš Zeman podepsal.

Na podporu české justice půjde z norských fondů 170 milionů korun

publikováno: 22.03.2019

Na podporu české justice půjde do roku 2021 z tzv. norských fondů 170 milionů korun. Na pražské konferenci k zahájení programu Spravedlnost tuto informaci uvedli 20. března 2019 zástupci ministerstva spravedlnosti a financí. Program se dále zaměřil i na problematiku návratu vězňů do běžného života.

Senát přednostně schválil novelu lesního zákona

publikováno: 21.03.2019

Ministerstvo zemědělství zřejmě bude moci kvůli boji s kůrovcem přijímat opatření obecné povahy, kterými zasáhne do zákonného rámce hospodaření v lesích. Zásahy by se týkaly těžby dřeva a zalesňování. Změnu přinese poslanecká novela lesního zákona, jejíž přijetí dnes zrychleně umožnil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Senát schválil novelu transplantačního zákona

publikováno: 21.03.2019

Zákonné podmínky odběru orgánů cizinců, kteří zemřou v Česku a nemají dárcovskou kartu, se zřejmě usnadní. Nově bude stačit souhlas blízké osoby zemřelého. Zjednodušení podmínek přinese novela transplantačního zákona, kterou dnes schválil Senát. Normu nyní posoudí prezident.

Změna autorského práva zapříčiní, že wikipedie nebude den fungovat

publikováno: 19.03.2019

Česká verze Wikipedie nebude ve čtvrtek 21. března jeden den fungovat. Její editoři tím chtějí protestovat proti chystané celoevropské reformě autorského práva. Podle nich omezí možnost citovat uvedené zdroje, a bude tak složitější zajistit kvalitu obsahu encyklopedie. Evropský parlament bude o reformě autorského práva hlasovat na přelomu března a dubna.

Hromadné žaloby míří do mezirezortního připomínkového řízení

publikováno: 14.03.2019

Ministerstvo spravedlnosti předkládá k připomínkám dlouho očekávaný návrh zákona o hromadných žalobách.