oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Z legislativy

Sněmovna schválila nový trestný čin maření spravedlnosti

publikováno: 19.09.2018

Sněmovna ve středu 19. září 2018 schválila ve třetím čtení hlasy 114 poslanců ku 35 novelizaci trestního zákoníku a trestního řádu, která mimo jiné zavádí nový trestný čin maření spravedlnosti. Představenstvo České advokátní komory vyvinulo velké úsilí o změnu původního návrhu Ministerstva spravedlnosti, což se nakonec dílčím způsobem podařilo.

Poslanci schválili změnu v odvodu DPH u služeb advokátů

publikováno: 11.09.2018

Advokátům se v případech, kdy je klientům ustanovují soudy, zřejmě změní u dlouhých řízení termín pro odvod daně z přidané hodnoty (DPH). Sněmovna dnes zrychleně už v prvním čtení schválila novelu skupiny poslanců ODS, ČSSD a ANO, aby se za okamžik zdanitelného plnění považoval zpravidla den úhrady odměny, jako tomu bylo v minulosti. Předloha, která se bude vztahovat i na další služby poskytované ex offo, nyní zamíří k posouzení do Senátu.

I nemajetným by měl poskytnout právní pomoc profesionál

publikováno: 19.06.2018

Termín spuštění rozšířené bezplatné právní pomoci se blíží - od 1. července 2018 nabude účinnosti část zákona č. 258/2017 Sb., kterým se mění mj. zákon o advokacii a který zakotvuje nový systém této bezplatné právní pomoci poskytované advokáty na základě určení Českou advokátní komorou (ČAK, Komora).

Poslanci se přeli o maření spravedlnosti, na hlasování ale nedošlo

publikováno: 14.06.2018

Poslanci se opět přeli o navrhovaném zavedení nového trestného činu maření spravedlnosti. Debata se protáhla a k hlasování o vládní novele trestního zákoníku se Sněmovna nedostala. Maření spravedlnosti míří na předkládání falešných nebo pozměněných důkazů a také na navádění ke křivému obvinění nebo výpovědi. Čin podle hlavního kritika Marka Bendy nadměrně posiluje postavení státního zastupitelství a policie a je útokem na obhajobu.

Dlužné alimenty na děti možná bude platit stát, návrh prošel prvním čtením

publikováno: 31.05.2018

Komunisté a ČSSD podali návrhy k placení výživného pro děti z neúplných rodin, kterým jeden z rodičů výživné neplatí. Oba návrhy, které Sněmovna podpořila, usilují o to, aby v takovém případě peníze dítěti posílal stát a následně peníze po dlužníkovi vymáhal. Podle pravicové opozice jde jen o další sociální dávku už tak bohatého sociálního systému.

Boj o zachování mlčenlivosti skončil

publikováno: 28.05.2018

Dobojováno, zatím! Je to na hranici snesitelnosti, ale jde alespoň o malé vítězství pro advokacii. Tak by se dal stručně charakterizovat a shrnout výsledek hlasování v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR, které přehlasovalo Senát a stvrdilo vládní novelu daňového řádu. Pro její přijetí dnes hlasovalo 123 poslanců z klubů ANO, Pirátů, SPD a KSČM. Proti přijetí hlasovali poslanci ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN i část sociálních demokratů. Do budoucna si však nedělejme iluzi, že nepřijdou ataky další…

Kulatý stůl ke kodifikaci nového trestného činu maření spravedlnosti

publikováno: 27.04.2018

Dnes 27. dubna 2018 se pod záštitou ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR konal na půdě sněmovny kulatý stůl k problematice novel trestního zákoníku, zejména pak se zaměřením na snahu kodifikovat nový trestný čin „maření spravedlnosti“ a „trestnost ideologie“.

Zákonem roku se stal nález ústavního soudu k EET

publikováno: 23.04.2018

Devátý ročník ankety Zákon roku vyhrála iniciativa podnikání uvážlivěji regulovat, tedy nález Ústavního soudu k elektronické evidenci tržeb (EET). V hlasování odborné veřejnosti se na druhém místě umístil zákon o platebním styku implementující PSD2 a na třetím novela stavebního zákona. V anketě, kterou organizuje společnost Deloitte Legal a které poskytla záštitu Česká advokátní komora, vybíraly stovky podnikatelů z pěti nominovaných legislativních počinů, které mají pozitivní dopad na byznys.