Z judikatury
Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Českého rozhlasu proti převodu české BBC
publikováno: 20.08.2014
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost Českého rozhlasu ve sporu, ve kterém se rozhlas domáhal zrušení převodu české stanice BBC do mediální skupiny Lagardere Active ČR. Správní řízení o změně obchodního podílu ve společnosti BBC Radiocom, jež tuto stanici provozuje, je tak ukončeno. Informovala o tom Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), která o převodu rozhodovala. Rozhlas uvedl, že rozhodnutí soudu respektuje, na tahu je nyní podle něj RRTV. Lagardere upozornil na pokračující řízení ohledně změny licenčních podmínek.

Nejvyšší soud přiznal chlapci 100 000 korun za zveřejnění fotky
publikováno: 19.08.2014
Televize Prima nedokázala v dlouhém soudním sporu obhájit zveřejnění neupravené fotografie třináctiletého chlapce, jednoho z vedlejších aktérů takzvané kuřimské kauzy. Nejvyšší soud potvrdil verdikt, který hochovi přiznal odškodnění 100 000 korun. Společnost FTV Prima v dovolání poukazovala na takzvanou zpravodajskou licenci, podle justice ale sledovala spíše skandalizační cíle.
Ústavní soud ke slevě na dani pro pracující důchodce
publikováno: 07.08.2014
Ústavní soud vyhlásil nález, přijatý plénem Ústavního soudu dne 10. července 2014, jímž rozhodl o neústavnosti dosavadní regulace slevy na dani v případě pracujících starobních důchodců. Nálezem sp. zn. Pl. ÚS 31/13 Ústavní soud vyhověl skupině senátorů a zrušil právní úpravu, která neumožňovala uplatňovat tzv. slevu na dani ve výši 24.840 Kč starobním důchodcům, resp. přesněji osobám, které k 1. lednu příslušného kalendářního roku pobíraly starobní důchod.
Ústavní soud k platům soudců obecných soudů
publikováno: 06.08.2014
Ústavní soud vyhlásil nález přijatý plénem Ústavního soudu dne 10. července 2014, kterým rozhodl o neústavnosti dosavadní regulace platů soudců obecných soudů. Nálezem sp. zn. Pl. ÚS 28/13 označil za neústavní právní úpravu výpočtu platu soudců obecných soudů, obsaženou v § 3 odst. 3 zákona č. 236/1995 Sb., ve znění zákona č. 11/2013 Sb., dle něhož činí platová základna 2,75násobek průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře, dosažené podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu za předminulý kalendářní rok. Napadenou právní úpravu Ústavní soud zrušil, avšak odložil vykonatelnost nálezu do konce letošního roku.
Soudní dvůr Evropské unie: Návrat do členského státu za účelem výkonu povolání advokáta pod profesním označením udělovaným v jiném členském státě nepředstavuje zneužívající jednání
publikováno: 17.07.2014
Možnost, aby si občané Unie zvolili členský stát, v němž chtějí získat svou odbornou kvalifikaci, i členský stát, v němž hodlají vykonávat své povolání, je nedílnou součástí výkonu základních svobod zaručených Smlouvami.
Nejvyšší správní soud: Nezletilí, nemocní celiakií nemají nárok na příspěvek na péči
publikováno: 16.07.2014
Zákon o sociálních službách stanoví podmínky, za kterých je možné přiznat příspěvek na péči. V případě mladistvých stanovil zákonodárce devět rovnocenných tzv. základních životních potřeb, na základě jejichž posouzení se stanovuje stupeň závislosti na pomoci třetích osob z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu. Na příspěvek je nárok, pokud osoba závislá na péči nezvládá alespoň tři z těchto životních potřeb (§ 9 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách). V Nejvyšším správním soudem posuzované věci požádali o příspěvek na péči rodiče tehdy dvanáctileté dívky nemocné celiakií, která musí dodržovat přísnou bezlepkovou dietu, ale jiná zdravotní omezení nemá.
Restituce veřejného prostranství a účel zákona o půdě
publikováno: 09.07.2014
I. senát Ústavního soudu vyhověl stížnosti hlavního města Prahy (dále „stěžovatelky“) a zrušil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8, Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu, neboť jimi bylo zasaženo do práva stěžovatelky na ochranu vlastnictví garantovaného v čl. 11 odst. 1 Listiny základních práv a svobod.
Nejvyšší soud rozhodl, že stočení tachometru je podvod, pokud vznikne škoda nad 5000 Kč
publikováno: 03.07.2014
Nejvyšší soud rozhodl, že přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze je trestný čin podvodu, když tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad 5000 korun. Jde o nový právní názor, který je vodítkem pro ostatní soudy, policii i státní zástupce v případech, že budou řešit obdobné kauzy.