Z judikatury
Ústavní soud zrušil přechodné ustanovení, které zpětně umožňovalo postih výlučného majetku manžela povinného v exekuci
publikováno: 08.04.2015
Plénum Ústavního soudu (soudce zpravodaj Jan Musil) zrušilo ustanovení článku LII, bodu 2 zákona č. 303/2013 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím rekodifikace soukromého práva. Ustanovení se ruší dnem vyhlášení nálezu ve Sbírce zákonů.

Ústavní soud k podání informací o zdravotních údajích
publikováno: 02.04.2015
Orgány činné v trestním řízení mohou po zdravotnickém zařízení požadovat informace o zdravotních údajích pouze na základě předchozího souhlasu soudce
Ústavní soud ke kolizi práva na soukromí a zájmu státu na objasnění a vyšetření trestné činnosti
publikováno: 02.04.2015
II. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček) vyhověl ústavní stížnosti stěžovatelky a zrušil předchozí souhlas soudce Okresního soudu v Kroměříži s poskytnutím veškeré zdravotnické dokumentace stěžovatelky, kterou má k dispozici poskytovatel zdravotních služeb – klinika asistované reprodukce, neboť jím bylo porušeno právo stěžovatelky na nedotknutelnost soukromí podle čl. 7 odst. 1, na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života podle čl. 10 odst. 2, před neoprávněným shromažďováním údajů o své osobě podle čl. 10 odst. 3 Listiny základních práv a svobod a právo na ochranu soukromí ve vztahu k informacím o svém zdraví podle čl. 10 odst. 1 Úmluvy o lidských právech a biomedicíně.
Detence v psychiatrické léčebně musí být podrobeny pečlivému soudnímu přezkumu
publikováno: 02.04.2015
I lidé s duševní nemocí mají nárok na to, aby justice respektovala jejich základní lidská práva, chovala se k nim s respektem a nebrala je jen jako pouhý objekt.
Ústavní soud vyhověl žadateli o restituci
publikováno: 26.03.2015
Ústavní soud se zastal emigranta, jenž přes 20 let vede spor o dům v Brně. Případ musí znovu řešit Krajský soud v Brně, který nemovitost ponechal v držení nové majitelky. Její otec, někdejší dlouholetý člen komunistické strany, dům koupil poté, co kvůli emigraci propadl státu. Krajský soud se musí důkladněji zabývat tím, zda stát tehdy prodal dům férově. Podstatné je například to, zda o prodeji věděla veřejnost.
Ústavní soud: Trestní soud není oprávněn založit právo na věc jejím vydáním poškozenému v trestním řízení
publikováno: 25.03.2015
I. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk) vyhověl ústavní stížnosti stěžovatelky a zrušil usnesení Nejvyššího soudu a Vrchního soudu v Olomouci, neboť jimi bylo porušeno její ústavně zaručené právo na spravedlivý proces a právo na ochranu majetku.
Ústavní soud shledal porušení práva na účinné vyšetřování v případě možného ohrožení práva na život
publikováno: 20.03.2015
I. senát Ústavního soudu (soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková) rozhodl, že Městské státní zastupitelství v Brně a Policie České republiky neprovedly účinné vyšetřování trestního oznámení stěžovatelky, ve kterém mimo jiné tvrdila, že některé zdravotní zákroky vůči ní jako rodičce v průběhu porodu v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně ohrozily její život. Tím tyto orgány porušily právo stěžovatelky na účinné vyšetřování vyplývající z práva na život podle čl. 6 Listiny základních práv a svobod. Podle Ústavního soudu je život základní lidskou hodnotou a právo na život má mezi lidskými právy zvláštní postavení. Právní řád demokratického právního státu musí zájmy chráněné tímto právem chránit zvlášť efektivně. Právo na život proto musí být chráněno trestním právem, včetně situací, kdy vzniklo podezření, že byl život ohrožen nedbalostní zdravotní péčí.
Soudní dvůr EU k otázce sloučení rodiny
publikováno: 19.03.2015
Podle názoru generální advokátky Kokott může být sloučení rodiny manželů, kteří jsou státními příslušníky třetích zemí, v zásadě podmíněno tím, že osoba mající zájem následovat svého manžela či svou manželku do členského státu složí zkoušku z jazyka a reálií tohoto státu. Pokud však nelze splnění této povinnosti po dané osobě spravedlivě požadovat nebo nastanou-li jiné okolnosti, musí v konkrétním případě existovat možnost osvobození od této povinnosti; případné poplatky za zkoušku navíc nesmějí být tak vysoké, aby vytvořily překážku výkonu práva na sloučení rodiny.