Z judikatury
Ústavní soud k datovým schránkám
publikováno: 26.01.2016
Podání učiněné k soudu prostřednictvím datové schránky oprávněnou osobou nemusí mít zaručený elektronický podpis.

Jak na úspěšnou kariéru v právní oblasti? LLM studium Vás posune dál!
autor: PR publikováno: 21.01.2016
Ať už jste nebo chcete být podnikovým právníkem, samostatným právním poradcem, zaměstnancem či majitelem právní kanceláře, každé doplňující vzdělání vám může pomoci k úspěšné kariéře. Komplexní vzdělání v oblasti práva nabízí profesní studijní program LLM (Corporate Master of Laws), který vás provede nejen obchodním a korporátním právem, ale i důležitou etikou či osobním rozvojem. LL.M. titul je v právnické praxi velmi oblíbený a jeho absolvováním si zajistíte potřebnou prestiž. Nahlédněte do nabídky vzdělávacího institutu CEMI, který patří k nejvýznamnějším a největším poskytovatelům MBA a LLM studia ve střední Evropě, a zjistěte, co všechno studium obnáší.
Ústavní soud k otázce odmítnutí povinného očkování z důvodu světské výhrady svědomí
publikováno: 20.01.2016
Ústavní soud se zastal rodičů, kteří dostali pokutu za to, že nenechali naočkovat své dítě povinnou hexavakcínou. Důvodem pro odmítnutí očkování podle něj může být i svoboda svědomí v širším smyslu.
Výchova dětí k samostatnosti a odpovědnost rodičů při jejich úrazu
publikováno: 13.01.2016
I. senát Ústavního soudu (soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková) zrušil část rozhodnutí Městského soudu v Brně a Krajského soudu v Brně, která byla vydána v trestním řízení proti řidiči, který při dopravní nehodě srazil dvě děti. Soudy jimi rozhodly, že stěžovatelé – ony dvě děti a jejich rodiče – mají vůči řidiči právo na náhradu pouze poloviny újmy na zdraví způsobené dětem. Ústavní soud shledal, že tato rozhodnutí porušila základní práva stěžovatelů na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a rodinného života a na spravedlivý proces, neboť soudy dostatečně neodůvodnily svůj závěr, že za nehodu může částečně i otec dětí, který podle nich zanedbal svou povinnost náležitého dohledu nad dětmi.
K otázce ponechání obviněného ve vazbě v případě pravděpodobného uložení podmíněného trestu odnětí svobody
publikováno: 07.01.2016
III. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Pavel Rychetský) částečně vyhověl ústavní stížnosti stěžovatele a zrušil usnesení Krajského soudu v Plzni, neboť jím bylo porušeno základní právo stěžovatele na osobní svobodu a právo na spravedlivý proces. Ve zbytku byla ústavní stížnost odmítnuta jako zjevně neopodstatněná.
Stěžovatel byl trestně stíhán pro přečin vyhrožování s cílem působit na orgán veřejné moci a pro přečin nebezpečného vyhrožování. Z důvodných obav, že by své výhružky mohl uskutečnit, byl vzat okresním soudem do předstižné vazby podle § 67 písm. c) trestního řádu. Okresní soud následně vyhověl žádosti stěžovatele o propuštění z vazby, nicméně ke stížnosti státní zástupkyně krajský soud toto rozhodnutí zrušil a stěžovatel byl ústavní stížností napadeným rozhodnutím ponechán ve vazbě. Stěžovatel byl ještě v průběhu řízení o ústavní stížnosti z vazby propuštěn, a to po vyhlášení rozsudku, kterým byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody.
Právo na zákonného soudce
publikováno: 08.12.2015
II. senát Ústavního soudu (soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček) částečně vyhověl ústavní stížnosti stěžovatelů a zrušil výrokovou část II. usnesení Vrchního soudu v Olomouci a usnesení Nejvyššího soudu, neboť jimi bylo porušeno právo stěžovatelů na spravedlivý proces a právo nebýt odňat svému zákonnému soudci. Ve zbývající části odmítl stížnost jako nepřípustnou. Stěžovatelé (matka a syn) se v řízení před obecnými soudy domáhali žalobou na ochranu osobnosti omluvy a finančního zadostiučinění po Zdravotnické záchranné službě Jihomoravského kraje (vedlejší účastník) za zásah, k němuž došlo po domácím porodu stěžovatelky v únoru 2010, kdy záchranná služba byla přivolána k ošetření novorozence a jeho pupeční šňůry. Přestože dítě bylo zdravé, trval přivolaný lékař na okamžitém převozu dítěte do nemocnice. Stěžovatelka a její partner s tím však nesouhlasili a navrhli, že se sami dostaví s dítětem na prohlídku v ranních hodinách. Lékař však přivolal Policii České republiky a přinutil matku s dítětem k odjezdu do nemocnice. Během zásahu došlo k větrání bytu a vystavení novorozence venkovním teplotám, takže dítě bylo při přijetí do nemocnice podchlazeno.
Nejvyšší správní soud rozhodl o povaze daňového penále
publikováno: 01.12.2015
Průlomové usnesení v otázce povahy daňového penále vydal rozšířený senát Nejvyššího správního soudu. Sedmičlenný senát se jednomyslně shodl, že penále podle § 37b zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků (ve znění účinném od 1. 1. 2007 do 31. 12. 2010) a § 251 zákona č. 280/2009 Sb., daňového řádu, má povahu trestu; je na ně třeba aplikovat čl. 40 odst. 6 Listiny základních práv a svobod a čl. 6 a 7 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.
Advokát nemusí být v řízení před Ústavním soudem povinně zastoupen jiným advokátem
publikováno: 26.10.2015
Plénum Ústavního soudu (soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček) přijalo stanovisko, podle kterého je-li účastníkem nebo vedlejším účastníkem řízení před Ústavním soudem advokát, nemusí být podle ustanovení § 30 odst. 1 zák. č. 182/1993 Sb., o Ústavním soudu, zastoupen jiným advokátem.