oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie • oficiální stránky odborného  právnického časopisu české advokacie  
AK Logo Logo
vítejte!
Právě jste vstoupili na Bulletin advokacie online. Naleznete zde obsah stavovského odborného časopisu Bulletin advokacie i příspěvky exklusivně určené jen pro tento portál.
Top banner Top banner Top banner
NEJČTENĚJŠÍ
CHCETE SI OBJEDNAT?
Zákon o advokacii a stavovské předpisy
Wolters Kluwer
Nesporná řízení I
450 Kč
natuzzi sale

Archiv BA

Archiv čísel

anketa

Vítáte zavedení advokátního procesu v záměru CŘS?
PARTNEŘI
SAK ePravo WKCR

Články

Mediace v kontextu občanského soudního řízení

autor: Mgr. Šárka Hájková
publikováno: 02.08.2013

Zákon o mediaci přinesl do českého právního řádu formalizaci jednoho z hlavních mimosoudních procesů řešení sporů prostřednictvím třetí nezávislé osoby, což je způsobilé projevit se ve vztahu k civilnímu řízení v zásadě ve dvou hlavních rovinách.

Etický kodex advokáta – mediátora

autor: JUDr. Martina Doležalová
publikováno: 02.08.2013

V roce 2008 přijala Evropská unie Etický kodex mediátora, který, jak je stanoveno v jeho preambuli, zakotvil principy chování určené jednotlivým mediátorům, kdy je na jejich dobrovolnosti a vlastní odpovědnosti, zda se k němu přihlásí, či nikoli. Tyto principy jsou použitelné na každý druh mediace v obchodních či občanských věcech.

Základní principy mediace (z právního i neprávního pohledu)

autor: JUDr. Tomáš Horáček, Ph.D.
publikováno: 02.08.2013

V návaznosti na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2008/52/ES ze dne 21. května 2008, o některých aspektech mediace v občanských a obchodních věcech, a v souladu s implementačním požadavkem v ní formulovaným, byl v České republice přijat samostatný zákon o mediaci publikovaný pod č. 202/2012 Sb., který nabyl účinnosti k 1. září 2012 (dále též jen „ZoM“). Tento právní předpis byl následně doplněn prováděcí vyhláškou č. 277/2012 Sb., o zkouškách a odměně mediátora.

Role Ministerstva spravedlnosti při přípravě zákona o mediaci

autor: Mgr. et Mgr. Dana Prudíková, Ph.D., Mgr. František Korbel, Ph.D.
publikováno: 01.08.2013

Za dobu práce na Ministerstvu spravedlnosti jsme připravili již několik desítek právních předpisů, které se v současné době s větším či menším úspěchem snaží obstát v praxi. Jedná se o předpisy různé důležitosti, délky i kontroverze. Za mnohé lze jmenovat rekodifikaci trestního i soukromého práva, souhrnnou novelu OSŘ, dvě velké novely exekučního řádu, reformu kárného řízení v zákoně o soudech a soudcích, nový zákon o obětech trestných činů či právě vznikající zákon o státním zastupitelství. Z hlediska rozsahu a významu má nepochybně prvenství nový občanský zákoník a na něj navazující zákony.

Nemo tenetur jen v trestním a správním řízení

autor: Mgr. Josef Veverka
publikováno: 04.07.2013

Zásada „nemo tenetur se ipsum accusare“ (nikdo není povinen sám sebe obviňovat) byla uznávána v některých právních systémech již ve starověku. Postupem času procházela implementace této zásady, ve zkratce „nemo tenetur“, do různých právních systémů ve světě určitým vývojem.

K problematice nesložených kaucí u ÚOHS

autor: JUDr. Petr Kolman, Ph.D.
publikováno: 01.07.2013

V následujícím textu se dovolím stručně zamyslet na tematikou zahájení řízení u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen „Úřad“ nebo „ÚOHS“) a to zejména v případech, kdy není složena kauce, a nad otázkami s tím relevantně souvisejícími. Dovoluji si poznamenat, že se nejedná jen o výlučně akademické problémy,[1] ale můžeme se s nimi ve veřejnosprávní praxi reálně potkat.

Legal professional privilege jako institut ochrany důvěrné komunikace

autor: Mgr. Jiří Plachý
publikováno: 26.06.2013

Nemovitost nabytá jedním z manželů

publikováno: 25.06.2013

Je-li účastníkem smlouvy o převodu nemovitostí jen jeden z manželů, bude do katastru nemovitostí zapsán vkladem on sám. Druhý manžel, i když nebyl účastníkem smlouvy, se stane bezpodílovým spoluvlastníkem nabyté nemovitosti, pokud nebyl manžely rozsah společného jmění modifikován. V případě rozporu mezi právním stavem evidovaným v katastru nemovitostí a stavem skutečným musí soud vycházet ze skutečného stavu.