Články
Tlumočení v rámci mediace
autor: Mgr. Štěpán Holub, Barbora Molnár publikováno: 06.08.2013
Při řešení mezinárodních sporů je někdy nutné – nebo přinejmenším vhodné – využít služeb tlumočníka. Úkolem každého profesionálního tlumočníka je předat odpovídajícím způsobem obsah mluveného textu a napomoci tak přesnému pochopení obsahu sdělení, což může být důležité i pro osoby, které do určité míry cizí jazyk protistrany ovládají.

Rodinná mediace
autor: JUDr. Daniela Kovářová publikováno: 06.08.2013
Rodinná mediace nebo mediace v rodinných vztazích je specifickou formou mediace, která s sebou přináší starosti, radosti i komplikace. Advokát, který se rozhodne jako mediátor působit v rodinné oblasti, by měl být na tyto specifické stránky své budoucí činnosti připraven, aby s nimi byl schopen účelně pracovat nebo jim aktivně vzdorovat.
Mediace ve velkých advokátních kancelářích
autor: Dr. Vít Horáček publikováno: 06.08.2013
Mediace jako způsob alternativního řešení sporů není již novinkou ani v Čechách, a o to méně v zahraničí, zvláště v anglosaských zemích. Důvodem mediace nejsou pouze možnosti rychlého řešení sporů, ale zejména řešení sporů, které je možné přímo jednotlivými stranami ovlivnit, a které je také velice levné, protože není třeba platit kromě mediátorů obecný či rozhodčí soud a jiné související služby.
Advokáti ve světě mediace
autor: PhDr. Dana Potočková, MDR publikováno: 06.08.2013
Jednat nebo nejednat se stranami odděleně, to je otázka…
autor: Thierry Garby publikováno: 06.08.2013
"Caucus“ je americký název toho, co je obvykle známo jako „oddělené jednání stran“. Využívání caucusů v mediaci se u jednotlivých mediátorů a mediačních škol značně liší.
Statistická komparace advokátní profese ve vybraných evropských státech
autor: JUDr. Eva Indruchová publikováno: 04.08.2013
Na zasedání Rady evropských advokátních komor (CCBE) dne 22. března 2013 byla představena publikace „Legal Profession: Key figures of six countries of the European Union – 2013“. Jedná se o příručku, která obsahuje aktuální statistická data týkající se advokátů v šesti členských zemích Evropské unie, konkrétně v Německu, Itálii, Španělsku, Francii, Lucembursku a Belgii.
Jak odměnit mediátora, zejména za úspěšnou mediaci?
autor: Mgr. Robert Cholenský, Ph.D. publikováno: 02.08.2013
První část tohoto článku je věnována obecným otázkám spojeným s odměňováním mediátora podle naší právní úpravy. Druhou část věnuji jednotlivým příkladům toho, jak může být určena odměna mediátora, aby způsob jejího stanovení byl v souladu se zákonem o mediaci a jeho principy. V této druhé části vycházím též z mediační praxe v jiných zemích.
Několik úvah o odměně mediátorů za úspěch
autor: Patrick Van Leynseele publikováno: 02.08.2013
Jednou ze základních zásad mediace, která souvisí s pojmy nezávislost a neutralita, je, že mediátor nesmí mít žádný zájem na výsledku mediace. Musí mu být jedno, jestli mediace skončí dohodou mezi stranami či nikoli, nebo jaké řešení z mediace vyplyne. „Řešení“, pokud k němu dojde, je řešení a rozhodnutí stran, a nikoli mediátora.