Ze světa práva

Nová příručka pro videoherní průmysl se zabývá GDPR i ochranou autorských práv

publikováno: 07.04.2019

Mezinárodní právnická firma Taylor Wessing a její londýnská kancelář uvádí na trh již třetí editované vydání Guide to the Video Games Industry. Videoherní průmysl jako jeden z nejrychleji rostoucích oborů současnosti stále generuje významné tržby dvojciferným tempem. V současné době aktuální objem příjmů přesahuje 130 miliard dolarů. Je to nejen díky geografické expanzi a dobrému hardwarovému zázemí, ale i rostoucímu počtu příležitostných hráčů. Průmysl tak nadále zůstává globální, ale je zde možné zaznamenat výrazný přesun do Asie, kde je přibližně 25 % příjmů jen z Číny. Příručka se tak může stát účinným nástrojem pro všechny, kteří se pohybují v tomto zábavním průmyslu.

Stanovisko advokátních komor k postavení advokátů v Turecku

publikováno: 06.04.2019

Zástupci nevládní organizace Human Rights Watch v rámci kulatého stolu, který pořádala 26. března 2019 CCBE, referovali o alarmující situaci v Turecku, jež se velkou měrou dotýká i advokátů. Ti jsou hromadně zatýkáni, souzeni na základě vykonstruovaných obvinění, z důvodu předchozí lidskoprávní obhajoby, či obhajoby klientů, kteří aktuálně nesympatizují s vládnoucí politickou garniturou.

EK chce širší diskusi o tom, jak v EU posílit vládu práva

publikováno: 03.04.2019

Širší diskusi o způsobech, jak posílit vládu práva a právní stát v evropských zemích, chce podnítit Evropská komise. V době, kdy se členské země bloku zabývají v souladu s unijními smlouvami stavem právního státu v Polsku a Maďarsku, dnes komise nabídla jak shrnutí stávající situace, tak představu tří základních pilířů, které by prosazování právního státu měly napomoci. Konkrétní návrh chce představit letos v červnu.

Sněmovna asi změní zákon o zastupitelství kvůli žalobci EU

publikováno: 03.04.2019

Sněmovna nejspíš schválí změnu zákona o státním zastupitelství, která souvisí se vznikem Úřadu evropského veřejného žalobce. Přijetí novely doporučil sněmovní ústavně právní výbor. Novela upravuje zejména postavení státních zástupců, kteří budou jmenováni do funkce evropského žalobce a evropských pověřených žalobců, a umožní jim činnosti v trestním řízení.