Zaměstnanci opět povinně zasednou do dozorčích rad větších firem


publikováno: 21.12.2016

Obnovu práva zaměstnanců na zastoupení v dozorčích radách obchodních společností chtěli sociální demokraté původně pro firmy s více než 50 pracovníky. Sněmovna normu změkčila, hranici pro tuto povinnost posunula na 500 zaměstnanců. Zaměstnanci budou mít právo obsadit třetinu míst, zbylé dvě třetiny bude volit valná hromada. Ve společnostech bez dozorčí rady by zaměstnanci měli být nově zastoupeni ve správních radách.

V horní i dolní komoře se o novele vedla ostrá debata, v obou přečkala návrhy na zamítnutí. Kritici poukazovali například na omezení vlastnického práva, zastánci naopak na prospěch vlastníků, když budou znát názory zaměstnanců. Proti obnově zaměstnaneckého práva se postavila i Hospodářská komora ČR, podle níž přinese podnikatelům administrativní a finanční zátěž.

Povinné zastoupení zaměstnanců v dozorčích radách obchodních společností bylo zrušeno k předloňskému lednu. Zachováno je jen pro dozorčí rady státních podniků. Novela předpokládá, že společnosti, na které dopadne, budou muset upravit stanovy a složení dozorčí rady do dvou let od účinnosti normy.

 

Zdroj: ČTK