Z legislativy

Dluhy dětí by mohly v budoucnu přecházet na zákonné zástupce

publikováno: 03.04.2019

Dluhy dětí do 15 let by v budoucnu mohly ze zákona přejít na jejich zákonného zástupce či osobu, která je má v péči. Novelu občanského zákoníku, která si dala za cíl zabránit vzniku dětských dluhů, představili dnes ve Sněmovně společně poslanci vládních ANO a ČSSD a opozičních Pirátů a lidovců. Předkladatelé právě kvůli podpoře napříč Sněmovnou věří, že úprava má šanci na úspěch. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek sdělil, že návrhy řešící nespravedlivé exekuce dětí chce jeho resort zapracovat do chystané vládní novely.

Vláda schválila návrhy, které mají podpořit ukládání peněžitých trestů

publikováno: 01.04.2019

Vláda na svém jednání schválila návrhy novel trestního zákoníku, trestního řádu a některých dalších předpisů, jejichž prostřednictvím chce Ministerstvo spravedlnosti podpořit ukládání peněžitých trestů. Dosavadní praxe totiž ukázala, že peněžité tresty nejsou ukládány v dostatečné míře, u řady trestných činů zejména nižší společenské škodlivosti přitom mohou být vhodným trestem.

Novelu zákona o ochraně přírody a krajiny připravoval stát několik let

publikováno: 29.03.2019

Ministerstvo životního prostředí předložilo do připomínkového řízení novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou by se omezily nepůvodní invazní druhy v Česku. Stát tento návrh, který zavádí nařízení Evropské unie, připravoval několik let. Nepůvodní druhy rostlin a živočichů podle resortu ohrožují biologickou rozmanitost, hospodářství a v některých případech i lidské zdraví.

Stavební zákon je uspěchaný, není dobře připravený

publikováno: 27.03.2019

Věcný záměr stavebního zákona, jehož hlavním cílem je urychlení povolování staveb, je uspěchaný. Celkově není dobře připravený. Na tiskové konferenci to 27. března uvedl předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) Pavel Křeček. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), které věcný záměr připravuje, chce zákon do poloviny dubna předložit vládě. Zákon by měl platit od roku 2021.