Vietnamský ministr spravedlnosti s delegací navštívili ČAK


publikováno: 23.09.2014

Vietnamští kolegové se během návštěvy Prahy snažili načerpat zkušenosti od představitelů všech českých právnických profesí a probrat otázky vzájemné pomoci.

Hlavními tématy jednání s představiteli advokacie byly především zkušenosti s fungováním nezávislé samostatné advokacie a její organizace. Vietnamští kolegové přijeli totiž mj. hledat inspiraci pro novou právní úpravu advokacie, umožněnou loňskou změnou vietnamského nejvyššího ústavního zákona. V této souvislosti se probíraly také otázky vzdělávání koncipientů a advokátů, jakož i požadavky kladené na advokátní zkoušky.

V současné době působí ve Vietnamu, zemi s 90 miliony obyvatel, přibližně jen 12 tisíc advokátů, přičemž vláda žádá zvýšení jejich počtu, a proto jsou v současné době požadavky kladené na advokáty poněkud mírné (např. jen jeden rok koncipientské praxe).

Debatující se dotkli také tématu finančního odměňování advokátů ve srovnání s ostatními právními profesemi jak u nás, tak ve Vietnamu. Během přátelského jednání se dále vedla diskuse o zastupování před soudy, zastupování ex offo a bezplatné právní pomoci.

Obě strany si závěrem přislíbily budoucí pomoc a spolupráci.

 

hr
Foto: Marie Blahnová