ÚS odmítl stížnost podnikatele Horáčka proti vazbě


publikováno: 09.01.2019

Stížnost směřovala konkrétně proti rozhodnutím Obvodního soudu pro Prahu 5 z června a Městského soudu v Praze z července 2018. Ústavní soudci o ní neveřejně rozhodli už koncem loňského roku, nyní zpřístupnili odůvodnění. V mezičase justice rozhodla o dalším trvání vazby s rozšířenými důvody.

V ústavní stížnosti Horáček poukazoval na to, že při prvním vazebním řízení neměla obhajoba přístup do celého vyšetřovacího spisu. Soudy tak rozhodovaly, aniž se mohl ke všem skutečnostem vyjádřit. Ústavní soudci ale nenašli důvod k zásahu, justice podle nich nechybovala.

"Ke všem relevantním tvrzením státního zástupce se mohla obhajoba vyjádřit, což také několikrát učinila. Stěžovatel tedy věděl, jaké důkazy rámcově důvodnost jeho trestního stíhání podporují a jaká tvrzení soud při svém urychleném rozhodování bude zvažovat," stojí v usnesení.

Podnikatel je ústřední postavou kauzy, podle policie ovlivňoval přidělování zakázek v pražských nemocnicích, za což podle vyšetřovatelů žádal úplatky. Vedle Horáčka obvinila policie například bývalou ředitelku Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou, bývalého ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka, který kvůli obvinění rezignoval, a bývalého ředitele Nemocnice Na Bulovce Františka Nováka, jehož odvolal ministr zdravotnictví loni na začátku července.

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay