Spor o platnost ochranné známky RADLER.CZ musí znovu rozhodnout pražský městský soud


publikováno: 01.08.2018

Společnost Heineken proto podala proti rozhodnutí úřadu žalobu k Městskému soudu v Praze, se kterou byla úspěšná. Podle městského soudu nelze zkoumat povědomí českých spotřebitelů o významu slova radler na základě novinových článků z českého tisku z let 1997–2001, které se netýkají českého trhu, ale trhu rakouského a německého. Spotřebitelé si nemohli osvojit tento pojem také proto, že nápoj radler byl podle těchto článků dostupný pouze na dvou místech v ČR.

Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek městského soudu právě pro způsob, jakým se městský soud vypořádal s novinovými články.

„Úřad nepochybil, jestliže pro závěr o nedostatku rozlišovací způsobilosti označení radler použil články z českého tisku určené českým čtenářům. I touto cestou se mohli čeští spotřebitelé dozvědět, co slovo radler znamená, a není důležité, že tento nápoj mohli ochutnat v době před rokem 2001 spíše v Rakousku a Německu než u nás“, uvedla k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu soudkyně Michaela Bejčková.

Společnost Heineken zpochybňovala závěr o nedostatku rozlišovací způsobilosti označení radler i dalšími námitkami, kterými se městský soud bude zabývat v dalším řízení.

Rušící rozsudek Nejvyššího správního soudu se nevyjadřuje k tomu, zda měla, či neměla být vyslovena neplatnost ochranné známky RADLER.CZ – pouze uznal správnost jednoho z několika argumentů, které vedly úřad k vyslovení neplatnosti,“ dodala Bejčková.

Celé rozhodnutí Nejvyššího správního soudu naleznete zde.

 

Zdroj: Nejvyšší správní soud.