Soud odročil líčení o nehodě ve Studénce na konec dubna


publikováno: 19.02.2019

Se závěry Pošvářové se ztotožnil i znalec z Českého vysokého učení technického Tomáš Rotter. I on dnes znovu poukázal na chyby. "Nebyla dodržována zákonná ustanovení. Byl to totální chaos," řekl Rotter. Soudce Jaromír Pšenica po výslechu znalců hlavní líčení odročil. Proces bude pokračovat 29. a 30. dubna.

"Stavební dozor nevykonával činnost tak, jak měl," popsala své hodnocení Pošvářová. "Nebyl nikdo, kdo by kontroloval dodržování bezpečnostních předpisů. Projektant neměl s takovou rekonstrukcí zkušenosti. Věnoval se novostavbám. Tento most byl v provozu 50 let a měl své problémy," uvedla.

Podle Pošvářové nebyly na stavbě dodržovány předepsané normy a chyby se hromadily. "V každé fázi se mohly práce zastavit, pochybení napravit. To se ale nikdy nestalo. Riziko gradovalo, až most spadl," uvedla dnes před soudem, který se železničním neštěstím zabývá už podruhé. První rozsudek zprostil obžaloby všech deset obžalovaných. Krajský soud v Ostravě ho loni zrušil a nařídil nové projednání.

Při něm soud znovu vyslechne všechny soudní znalce. Pošvářová míní, že chyby jdou na vrub investora stavby, kterým byl Moravskoslezský kraj, stavební dozor i technický dozor. "Měly se na stavbě podílet a pokud to nedělaly, je to jejich pochybení," řekla. Podle ní selhal i drážní dozor, který kontroloval práci nad tratí. "Bezpečnostní hlídky nebyly schopny nehodě zabránit," řekla.

Nehoda se stala 8. srpna 2008, zemřelo při ní 6 cestujících, další dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo celkem 95 cestujících.

 

Zdroj: ČTK

Foto: Pixabay