Sněmovna schválila úpravy základních registrů


publikováno: 14.04.2016

Lidé budou moci žádat podle novely o údaje z registru obyvatel nejen na kontaktních místech veřejné správy a na ministerstvu vnitra, ale také na některých obecních úřadech a na krajských úřadech. Novela dá možnost využívání informací i jiným subjektům než veřejné správě, například poskytovatelům zdravotnických služeb, bank a pojišťoven. Tato novinka by měla zmenšit administrativní zátěž lidí. Nebudou muset hlásit každou změnu adresy či jména každému subjektu zvlášť, a tím se sníží i jejich náklady.


Sněmovna podpořila i úpravu, jež má umožnit, aby do registru měly přístup záchranné služby. Jde hlavně o rodná čísla lidí. Zástupci ministerstva vnitra ale už dříve upozorňovali na to, že pokud záchranné služby nebudou mít agendový systém, nedostanou se k nim.

 
V registru obyvatel budou podle předlohy taky údaje o cizincích, kteří žijí v Česku díky dlouhodobému vízu nebo pobytu. Údaje o lidech se budou v tomto registru uchovávat ještě 15 let od jejich smrti místo nynějších tří let. Ministerstvo vnitra bude moci kontrolovat obecní úřady, jak využívají údaje z registru.

 
Náklady na úpravu registru obyvatel související s novelou vnitro odhaduje na pět milionů korun. Základní registry jsou čtyři. Jde o registr osob, registr obyvatel, registr územní identifikace, adres a nemovitostí a o registr práv a povinností.

 

Zdroj: ČTK