Sněmovna schválila nový trestný čin maření spravedlnosti


publikováno: 19.09.2018

Po bouřlivé, téměř dvouhodinové poslanecké debatě tak z návrhu nakonec „vypadl“ původní druhý odstavec, který zaváděl až dvouletý trest za svádění ke spáchání trestného činu křivého obvinění, křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku nebo křivého tlumočení. Návrh poslance Marka Bendy na jeho vypuštění prosazovaný ČAK nakonec podpořilo 117 poslanců.

Celkem 117 hlasy zákonodárců také prošel návrh Jana Chvojky, díky kterému při podezření z tohoto nového trestného činu nebude možné nasadit odposlechy.

Původnímu vládnímu návrhu také prospělo, že poslanci drtivou většinou 157 hlasů akceptovali návrh Heleny Válkové, který upřesnil původní velmi obecnou formulaci skutku.

Nový paragraf § 347a Maření spravedlnostitak poslanci nakonec schválili v této podobě:

§ 347a
Maření spravedlnosti

(1) Kdo pro účely zahájení řízení před soudem, před mezinárodním soudním orgánem nebo trestního řízení anebo v takovém řízení předloží věcný nebo listinný důkazní prostředek, který má podstatný význam pro rozhodnutí, o kterém ví, že je padělaný nebo pozměněný, v úmyslu, aby byl použit jako pravý, anebo padělá nebo pozmění takový důkazní prostředek v úmyslu, aby byl použit jako pravý, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

 (2) Kdo sám nebo prostřednictvím jiného poskytne, nabídne nebo slíbí prospěch jinému nebo pro jiného za účelem spáchání trestného činu křivého obvinění (§ 345), křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku (§ 346) nebo křivého tlumočení (§ 347), bude potrestán odnětím svobody až na tři léta.

(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 v úmyslu získat pro sebe nebo pro jiného prospěch,
  2. spáchá-li takový čin jako úřední osoba,
  3. spáchá-li takový čin v úmyslu vážně jiného poškodit v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, nebo
  4. spáchá-li takový čin na jiném, který vůči němu plnil svoji povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona.

(4) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,

  1. spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 nebo 2 jako člen organizované skupiny,
  2. způsobí-li takovým činem značnou škodu, nebo
  3. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného značný prospěch.

(5) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán,

  1. způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 škodu velkého rozsahu, nebo
  2. získá-li takovým činem pro sebe nebo pro jiného prospěch velkého rozsahu.

I když ČAK s vládním návrhem vyjádřila nesouhlas a stále jej pokládá za nebezpečný, v této podobě jej považuje za akceptovatelnější, než původní návrh. Návrh zákona musí ještě nyní projednat Senát a podepsat prezident.

 

Redakce