Sněmovna podpořila rozsáhlé změny v zákoně o pojišťovnictví


publikováno: 09.04.2015

Hlavním cílem navrhovaných změn je posílení finanční stability pojišťoven, a tím i ochrany spotřebitelů pojišťovacích služeb. Cílem unijních předpisů je vytvoření vnitřního trhu s pojištěním a zajištěním s využitím tzv. jednotného evropského pasu, který můžou v rámci unie používat už banky.

Pojišťovnám a zajišťovnám povoleným v domovském členském státě tak bude na základě jediného povolení dána možnost při splnění určitých podmínek provozovat některé nebo všechny své činnosti prostřednictvím poboček v celé EU. Podmínky pro povolování činnosti pojišťoven a zajišťoven se podle vlády novelou příliš nemění.

Rozšiřují se však pravomoci ČNB, která na sektor pojišťoven dohlíží. ČNB například bude mít možnost pozastavit osobě v klíčové funkci nebo osobě s účastí na řízení tuzemské pojišťovny výkon činnosti. Rovněž bude moci omezit nebo zakázat pojišťovně z jiného členského státu nakládat se svými aktivy. ČNB o to ovšem bude muset být požádána dohledovým orgánem státu, kde pojišťovna sídlí.

Zákon také rozšiřuje okruh správních deliktů. Nově bude mezi ně patřit nesplnění opatření k nápravě ve lhůtě stanovené rozhodnutím ČNB. Novým správním deliktem je také nesdělení informací zájemci o pojištění nebo pojistníkovi a neukončení šetření pojistné události nebo nevyplacení pojistného plnění nebo neinformování, proč nelze šetření ukončit.

Směrnice Solventnost 2, jejíž aplikaci zákon upravuje, rovněž obsahuje pravidla pro výpočet technických rezerv, regulatorních kapitálových požadavků a požadavky na investiční politiku pojišťoven. Směrnice zavádí rizikově orientovaný přístup, který poskytuje pojišťovnám a zajišťovnám pobídky k tomu, aby řádně měřily a řídily svá rizika.

Zdroj: ČTK