Právnické osoby mají nést odpovědnost za více trestných činů


publikováno: 22.08.2014

Stávající zákon o trestní odpovědnosti právnických osob vychází z toho, že korporace a další právnické osoby mohou být stíhány v podstatě pouze za skutky, k jejichž postihu Českou republiku zavazují mezinárodní smlouvy nebo právo Evropské unie. Vypočítává proto konkrétní trestné činy, kterých se právnická osoba může dopustit.

Autoři předkládané novely zvolili opačnou metodu: právnické osoby mají být trestně odpovědné za všechny trestné činy obsažené v trestním zákoníku s výjimkou těch, u nichž to zákon výslovně vyloučí. Jednoznačným přínosem navrhované právní úpravy bude umožnění trestněprávního postihu v těch případech, kdy to současná úprava nedovoluje.


Společnosti by tak nadále nebyly odpovědné pouze za trestné činy, jejichž spáchání právnickou osobou buď vůbec nepřichází v úvahu, nebo které jsou velmi úzce navázány na konkrétního pachatele - fyzickou osobu. Nemohly by se tak dopustit například opilství, vraždy novorozeného dítěte matkou, dvojího manželství, pomluvy, vlastizrady či vojenských trestných činů.

Naopak by jim nově hrozil postih mimo jiné za lichvu, k níž se podle poznatků nevládních organizací často uchylují nebankovní poskytovatelé půjček a úvěrů. Autoři novely poukazují na to, že zákon ve své současné podobě není příliš efektivní. Od počátku roku 2012, kdy nabyl účinnosti, až do letošního února čelilo trestnímu stíhání 92 právnických osob za celkem 122 trestných činů. Loňské statistiky zaznamenaly první pravomocná odsouzení právnických osob, a to celkem tři. Ve dvou případech soudy uložily trest ve formě uveřejnění rozsudku, ve třetím dostala právnická osoba pokutu 20 000 korun.

Se stávající podobou návrhu nesouhlasí Svaz průmyslu a dopravy ČR, kterému vadí podstatné rozšíření okruhu trestných činů právnických osob. Návrh kritizuje i ČAK, podle níž pro změnu neexistuje věcný důvod a novela je motivována pouze politicky.

Zdroj: ČTK