Poslanci schválili změnu v odvodu DPH u služeb advokátů


publikováno: 11.09.2018

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poslaneckou daňovou novelu podpořila. "Návrh máme i v daňovém balíčku," uvedla.

Od loňského července pro odvod DPH obecně platí, že se plnění služby, které trvá déle než rok, považuje za uskutečněné vždy k poslednímu dni každého kalendářního roku po roce, kdy započalo. Pro advokáty to ve vleklých řízeních podle předkladatelů znamená, že musejí DPH odvést dřív, než za ni dostanou od státu odměnu. Nárok na odměnu mají potom, co práci pro klienta dokončí.

"Tato situace se jeví jako neúnosná zejména v případě dlouhotrvajících náročných trestních obhajob, kdy ustanovenému obhájci je odměna hrazena až s několikaletým zpožděním," napsali Marek Benda (ODS), Jan Chvojka (ČSSD) a Radek Vondráček (ANO) v důvodové zprávě. Obhájci tak podle nich prakticky úvěrují stát.

Pravidlo pro odvod DPH chrání stát před možnými daňovými úniky, když DPH nebyla odváděna, protože poskytování služby formálně neskončilo. U advokátů podle autorů novely nic takového nehrozí, protože odměnu i datum její úhrady stanoví stát.

„Česká advokátní komora uspěla s požadavkem na vyloučení zatížení ustanovených obhájců daní z přidané hodnoty před rozhodnutím o stanovení odměny. Advokátům již nehrozí, že budou odvádět DPH z odměny, kterou jim stát dosud nepřiznal,“ uvedla k dnešnímu hlasování poslanců členka představenstva ČAK JUDr. Monika Novotná, která se dlouhodobě zabývá problematickou finančního práva a s dotčenými orgány ohledně dopadů zákona o DPH za Komoru jednala.

Zdroj: ČTK