Poplatky za elektronický platební rozkaz se zvyšovat nebudou


publikováno: 12.02.2015

Ministerstvo spravedlnosti původně navrhovalo poplatky za rozkaz zhruba srovnat s platbou za návrh na zahájení občanského soudního řízení. Rozkaz je právě kvůli nižší platbě podle ministerstva často zneužíván a návrhy stejně končí u soudů. Poslanci ale například tvrdí, že soud díky elektronickému rozkazu nemusí provádět některé úkony a cílem bylo i zlevnit náklady dlužníků. 

Ministr životního prostředí Richard Brabec, který při obhajobě novely zastupoval ministryni spravedlnosti, se zachováním současného stavu souhlasil. Ministerstvo původně chtělo za návrh rozkazu, jehož předmětem je zaplacení částky do 20 000 korun, poplatek 1000 korun. Nyní se platí podle výše požadované částky 400 nebo 800 korun. 

Proti zvýšení poplatků se postavily městské dopravní podniky. Už nyní prý firmy vymáhající dlužné jízdné a pokuty nabízejí jen několik procent z hodnoty pohledávky, dříve to byla plná výše. Pokud vzroste poplatek za elektronický rozkaz, firmy údajně nebudou kupovat pohledávky vůbec. 

V případě notářů vláda navrhuje poplatek 8000 korun za první zápis akciové společnosti, 2700 korun za první zápis jiné osoby a tisícikorunu za změny ve veřejném rejstříku. Podle návrhu ústavně právního výboru měly částky vzrůst na 10 000 korun, 5000 Kč a 1500 korun. I tak by podle zastánců návrhu byly nižší než za zápis přímo soudem, kdy činí 12 000 Kč, 6000 Kč a 2000 korun. Podle kritiků by ale zvýšení zbytečně zatížilo podnikatele. 

Výbor také chtěl osvobodit od soudních poplatků zdravotní pojišťovny, což ale Sněmovna odmítla. Osvobodila na jeho návrh pouze spolky v případě prvních zápisů do rejstříků.


Zdroj: ČTK