Od prázdnin k prázdninám


autor: JUDr. Jiří Všetečka, člen představenstva ČAK
publikováno: 27.09.2016

I tak každodenně slýcháme o potřebě takové či onaké úpravy a každý den spatří světlo světa nové a další právní předpisy. Inflace, pokud si pomůžeme tímto termínem z ekonomie, ve vydávání právních předpisů, zhusta podzákonných, způsobila, že náš právní řád natolik zbytněl a nabobtnal, že je již v celku nepoznatelný. Právní předpisy, jež v podstatě produkuje, kdo může, sice přinášejí jejich adresátům práva, ale především nové a další povinnosti, více a více sankcionované. Položíme-li si ruku na srdce, jen velmi málo ze služebníků práva může prohlásit, že čte Sbírku zákonů, nebo z ní čerpá poznání o platném právu. Spoléhá se, vzhledem k uvedenému stavu, logicky na výpočetní techniku, bez níž by zvládnout příval nového a orientaci v právu stávajícím vůbec nepřicházelo v úvahu.

Takovému právu je služba věru obtížná. Obtížná je i proto, že klientům, jimž tímtéž právem máme sloužit také a především a kteří nejsou vybaveni specializovanými útvary, je třeba nejprve takové právo vyjevit vůbec. Ve svých povinnostech, které na ně dopadají, nemají totiž ani příležitost je načerpat a řídí se podle toho, co slyší v televizi anebo médiích obecně, což pro ně představuje pramen práva. Není se tedy čemu divit, že se teprve v kanceláři diví, že takovou povinnost vůbec mají. Kdesi jsem se dočetl, že v kolébce psaného práva na Islandu měl vydavatel korekci v člověku, nadaném lepší než průměrnou pamětí. Ten se předpisy učil nazpaměť a vydavatel je mohl vydávat, jen dokud si je byl schopen tento člověk pamatovat a také reprodukovat.

Bylo by to krásné a snadno by se takovému právu sloužilo, žijeme však v moderní době a připusťme, že takové měřítko, pro pestrost našeho soudobého života, by nám nestačilo. Abychom obtížnou službu právu mohli zvládnout, přinesla nám moderní doba také počítače, jež by ji měly usnadnit a učinit snesitelnější. A také aby služba klientovi byla efektivnější. A tak si tedy balíme do cestovních zavazadel počítače.

S počítačovou dobou se však narodil také ďáblův nástroj, klávesová zkratka Ctrl+C a Ctrl+V, kopíruj a vlož, který pod rouškou navenek nepochybně efektivní práce zanesl ve službě klientovi fenomén dalších rozsáhlých textů, které je nutno také přečíst a poznat. A tak se na nás z počítače, který jsme si přibalili, hodlajíce studovat texty pro další službu právu, valí další rozsáhlé texty, které je třeba studovat pro službu klientovi. Mnohdy však jde pouze o hledání toho, čím se starší text liší od toho novějšího. A tak je také třeba klientovi v kanceláři vyložit a vysvětlit takové texty, kterým nerozumí, poté, co se přestane podivovat nad svými existujícími povinnostmi.

Jedna ze základních zákonitostí dialektiky o směru pohybu přerůstáním kvantitativních prvků v kvalitativní se paradoxně mění na přerůstání kvalitativních prvků v kvantitativní. Spravedlnost, kterou ve své službě pro klienta hledáme a které také sloužíme, se tak stává stále složitější a složitější. A tak nezbývá než si povzdechnout, že krása spravedlnosti spočívá také v její jednoduchosti a možná se těšit na následující prázdniny.

JUDr. Jiří Všetečka, člen představenstva ČAK