Nejvyšší správní soud zamítl stížnost Českého rozhlasu proti převodu české BBC


publikováno: 20.08.2014

Český rozhlas nejprve napadl loňské rozhodnutí, kterým vysílací rada s transakcí souhlasila. Po neúspěchu u Městského soudu v Praze, který žalobu Českého rozhlasu zamítl, se věcí zabýval Nejvyšší správní soud. Po jeho verdiktu je správní řízení ukončeno a původní rozhodnutí vysílací rady bylo potvrzeno. Český rozhlas respektuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Společnost BBC Radiocom s Českým rozhlasem spolupracovala až do loňského převzetí firmou Lagardere Active ČR. Od té doby se rozhlas snažil proti tomuto kroku vystupovat, mimo jiné trval na podmínce vysílat v rámci BBC dopoledne a odpoledne bloky dodávané právě Českým rozhlasem.

Lagardere naopak začal využívat vlastní materiály připravované v rámci projektu ZET, což podle něj zákon i licenční podmínky umožňují. V tomto soudním sporu dal Městský soud v Praze za pravdu naopak Českému rozhlasu, když zamítl žalobu BBC Radiocom proti pokutě 100 000 Kč za porušení licenčních podmínek. Je věcí RRTV, jak bude postupovat vůči společnosti Lagardare po rozsudku Městského soudu v Praze. Český rozhlas nebyl účastníkem sporu.

Společnost Lagardere Active ČR uvedla, že řízení o změně licenčních podmínek u rady dál pokračuje. „Jsme přesvědčeni, že samotná rada nám již brzy vyhoví v naší žádosti o změnu licence,“ sdělila ČTK mluvčí Radka Pilzová. Zároveň poznamenala, že společnost ve sporu o stotisícovou pokutu podala kasační stížnost. „Pokud by čistě teoreticky odvolací soud potvrdil verdikt Městského soudu, což si nemyslíme, budeme hledat takový model vysílání, který by vyhověl podmínce a zajistil možnost komercializace,“ dodala Pilzová.

Rada pro vysílání dnes rovněž uvedla, že Nejvyšší správní soud v červenci definitivně potvrdil pokutu 400 000 Kč, která byla uložena společnosti GREEN - SWAN PHARMACEUTICALS CR. Firma podle rady v reklamě na doplněk stravy zmiňovala údajné léčebné účinky ve vztahu k obtížím a onemocněním pohybového aparátu, což u diváka vyvolávalo oprávněné očekávání a byl tak uváděn v omyl.

Zdroj: ČTK