Nejvyšší soud rozhodl, že stočení tachometru je podvod, pokud vznikne škoda nad 5000 Kč


publikováno: 03.07.2014

Ve věci panovala značná nejednotnost. Tyto kauzy lze řešit podle současného trestního zákoníku, aniž by se kvůli většímu potírání těchto podvodů musel jakkoli upravovat.

Přetáčení tachometrů u prodávaných ojetých aut je v ČR poměrně časté. Podle odhadů některých odborníků má přetočený tachometr a snížený počet ujetých kilometrů zhruba polovina prodávaných ojetých vozů v zemi. Cílem je auto „omladit“ a na jeho prodeji vydělat víc. Stáčení kilometrů je technicky snadné a v minulosti jej nabízely i některé firmy na internetu.

Nejvyšší soud vydal nový právní názor v souvislosti s případem čtyřicetiletého muže ze Zlína. Ten byl loni v červnu Okresním soudem ve Zlíně potrestán ročním vězením s podmíněným odkladem na 1,5 roku. Prodal totiž Volkswagen Caravelle 2,5 Tdi za 379 000 korun s tím, že vůz má najeto 171 000 kilometrů, ačkoliv věděl, že tento stav neodpovídá skutečnosti.

Vozidlo mělo najeto 340 000 kilometrů. Muž nechal tachometr „stočit“ a jeho prodejem nezákonně vydělal 159 000 korun. Proti podmínce se prodejce odvolal s tím, že upravení tachometru není trestným činem. Když neuspěl u Krajského soudu v Brně, obrátil se na Nejvyšší soud. Ten ale jeho výhrady k věci odmítl.

Zdroj: ČTK www.ctk.cz