Ke vstupu do soudů v Ostravě stačí advokátní průkaz


publikováno: 05.03.2018

O tom svědčí dopisy předsedkyně Krajského soudu v Ostravě JUDr. Ivy Hrdinové i předsedy Okresního soudu v Ostravě Mgr. Romana Pokorného, kteří informovali regionální zástupce ČAK o změně opatření k zajištění bezpečnosti a pořádku v těchto soudních budovách. Pro advokáty je to dobrá zpráva, protože s účinností od 1. 3. 2018 se okruh osob, které není třeba při vstupu do obou budov ostravských soudů kontrolovat, rozšiřuje o advokáty, prokáží-li se justiční stráži průkazem advokáta. 

Pozor, i přesto není vyloučena prohlídka advokáta, pokud bude zjevně vykazovat známky nepřiměřeného chování, na jejichž základě lze usoudit, že jeho vstup do soudní budovy by mohl přinést problémy. Nebo v případě, když se bude snažit do budovy vnést nezákonný předmět. A samozřejmě není vyloučeno ani to, že bude, byť výjimečně, provedena i namátková kontrola. Takže určitě bude užitečné, aby si každý advokát a advokátka raději před vstupem do soudní budovy zkontrolovali obsah svých kapes a zavazadel, aby předešli zbytečným problémům. 

Oba soudy v Ostravě jsou tedy dalším místem, kam mohou advokáti vstupovat bez potupných prohlídek. Všichni regionální představitelé ČAK mají ještě necelý měsíc na to, aby splnili úkol představenstva, zmapovali situaci ve svých krajích a provedli monitoring vstupů do budov všech obecných soudů. Na základě jejich zjištění pak představenstvo ČAK bude jednat s vedením jednotlivých soudů o tom, aby se i v dalších soudních budovách, kde ještě advokáti procházejí povinnými prohlídkami, situace změnila k lepšímu, stejně jako v Ostravě.