Ke stavebnímu zákonu se ve sněmovních výborech sešlo 340 návrhů


publikováno: 27.01.2017

Kritici ale upozorňují, že obě právní úpravy mohou proces EIA oslabit. Podle Strany Zelených přichystala vláda několik restriktivních opatření, například zrušení veřejného slyšení nebo nezveřejňování odborných posudků v procesu hodnocení vlivů na životní prostředí. Obávají se, že například u jaderných zařízení povolovaných podle atomového zákona lidé nebudou moci do těchto řízení jakkoliv vstupovat.  

V podaných návrzích lze podle ministryně spatřovat snahu měnit ty zákony, které stavebníkům ukládají povinnosti získat samostatné povolení, různé výjimky nebo závazná stanoviska. Některé návrhy považuje ministryně za podařené. Jde například o možnost stavebního úřadu povolit změnu územního rozhodnutí nejen v případě, že se změnila územně plánovací dokumentace, ale i v případě, že se změnily jiné podklady pro vydání původního územního rozhodnutí.

S řadou jiných pozměňovacích návrhů ale nesouhlasí, týká se to například posunutí termínu konce platnosti starých územních plánů z 31. prosince 2020 na konec roku 2031. Nesouhlasí ani s návrhem na přísnější povolování náboženských staveb některých církví a náboženských společností.

Jednou z hlavních navrhovaných změn v novele je možnost sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí, tzv. EIA. Sloučit se mají do koordinovaného povolovacího řízení. Taková stavba bude jedním úředním rozhodnutím současně umístěna i povolena. Sloučené řízení však nebude povinné; investor si bude moci vybrat, zda ho chce využít, nebo zda bude postupovat podle dosavadní právní úpravy.

Sloučení stavebního řízení bude možné především u staveb drah, silnic, dálnic, místních komunikací nebo vodních děl a také u staveb souvisejících s úložišti radioaktivních odpadů, ropovodů, produktovodů, u přenosových sítí elektřiny nebo u elektráren s instalovaným výkonem 100 megawatt a výše. Podle Strany Zelených novela stavebního zákona zruší povinnost svolat v rámci posuzování vlivu záměru na životní prostředí ústní veřejné projednání projektu. 

Zdroj: ČTK