Dohoda je lepší než rozsudek aneb státní zástupci a advokáti nastavují jasnější pravidla vzájemné komunikace


publikováno: 07.12.2018

Podpis dokumentu se uskutečnil v rámci odborného semináře pořádaného ve spolupráci Nejvyššího státního zastupitelství, České advokátní komory a Justiční akademie pod záštitou předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala.

Jasná pravidla pro komunikaci mezi státním zástupcem a obhájcem by měla především usnadnit cestu k častějšímu využívání tzv. odklonů v trestním řízení (podmíněné zastavení trestního stíhání, narovnání) nebo dohody o vině a trestu. Díky vyjasnění procesních stanovisek mezi obžalobou a obhajobou by nemuselo tolik trestních stíhání končit před trestním soudem. Častější používání tzv. odklonů nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman prosazuje dlouhodobě: „Znamená to nejen odbřemenění agendy soudů, ale hlavně rychlejší dosažení spravedlnosti. Stále ale musí být chráněna práva obviněných i poškozených.“

Konkrétně Memorandum krom dalšího zakotvuje, že pokud státní zástupce a obhájce primárně dojdou ke vzájemné dohodě o dalším procesním postupu, bude dohoda mezi státním zástupcem i obhájcem bez dalšího dodržována, s výjimkou případů, kdy dojde ke změně skutkové či důkazní situace nebo výkladu dané právní otázky.

Memorandum o součinnosti tedy stvrzuje, že se státní zástupce a advokát (resp. jeho klient) v případě uznání viny a v situaci, kdy nedojde později ke změně skutkového či důkazního stavu, mohou na sebe spolehnout v tom smyslu, že nastavená „pravidla hry“ budou respektována a dodržována. „Memorandum otevírá doposud ne zcela využívaný prostor k prvotnímu nezávaznému jednání státního zástupce a obhájce o tom, zda by v dané věci státní zástupce a obviněný mohli dospět ke shodě na tom, že trestní věc může být vyřešena odklonem nebo dohodou o vině a trestu. Přitom zvětšení počtu trestních věcí, které se podaří vyřešit jinak než soudním řízením, je celospolečenským zájmem,“ dodává místopředseda České advokátní komory Tomáš Sokol.